ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Sedat Peker hakkında zorla getirilme kararı

AKP'ye, özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen çete lideri Sedat Peker hakkında zorla getirilme kararı verildi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 12:00

İSTANBUL- Barış akademisyenlerini "Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız. Akan kanlarınızla duş alacağız" sözleriyle tehdit eden çete lideri Sedat Peker'in yargılandığı davaya bugün devam edildi.

İstanbul Anadolu 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, tutuksuz yargılanan Sedat Peker katılmadı. Kuvvet Lordoğlu, Yücel Demirer, Derya Keskin Demirer, Özgür Müftüoğlu, Gençay Gürsoy'un da aralarında bulunduğu imzacı akademisyenler ile avukatları duruşmada hazır bulundu.

Hakim İmran Arık Özcan, Abdurrahman Ayyıldız isimli bir kişinin celse arasında dava dosyasına bir dilekçe sunduğunu, dilekçe ekinde sanığın toplumu kin, nefret ve toplumsal barışı bozucu, tehdit içerikli söylemlerde bulunduğuna dair DVD sunduğunu, sanık hakkında bu yönde işlem yapılmasını talep ettiğini kaydetti.

Söz alan akademisyenler Aynur Özuğurlu, Kuvvet Lordoğlu ve Mehmet Cengiz Erçin, kamuoyunda barış bildirisi olarak bilinen bildiriyi bir çok akademisyen gibi kendilerinin de imzaladıklarını belirterek, şikayetçi olduklarını söylediler.

Akademisyenlerin avukatı Oya Meriç Eyüboğlu, Sedat Peker'in duruşmaya katılmamak için sunduğu sağlık raporunun hangi sağlık kuruluşundan alındığının dahi belli olmadığını belirterek, yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. Meriçoğlu, mahkemenin duruşma arası karar vermesi durumunda da mutlaka duruşmadan haberdar olmak istediklerini söyledi.

Sedat Peker'in Avukatı Turgay Özdoğan, "müştekilerin bir kısmı hakkında terör propagandası yapmak suçundan davalar açıldığını" belirterek, "Mahkemenizce resen araştırma yetkisi gereğince ilgili dosyaların celbini talep ediyoruz. Tüm bu belgeler toplandıktan sonra müvekkili önümüzdeki celse hazır edeceğiz ve gerekli açıklamalarda bulunacağız" dedi. Mahkeme heyeti, Özdoğan'ın talebini dosyaya katkı sunmayacağı gerekçesi ile reddetti.

ZORLA GETİRİLMESİ KARARI

Abdurrahman Ayyıldız'ın sunduğu dilekçeyi gereğinin yapılması için İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermeye karar veren mahkeme, sanık Sedat Peker'in zorla getirilmesine karar verdi. Mahkeme, rapora göre Peker'in üç günlük istirahat süresi bulunduğunu dikkate alarak, bu 3 günün bitiş tarihi olan 16 Ekim 2017 tarihinin ardından zorla getirilme kararının icra edilmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

NE OLMUŞTU?

AKP'ye yakınlığıyla bilinen mafya lideri Sedat Peker, "Bu suça ortak olmayacağız" başlıklı bildiri yayımlayarak Kürt illerinde yürütülen askeri operasyonlara tepki gösteren Barış Akademisyenleri'ni tehdit etmişti. Peker, "Sözde aydınlar, çanlar sizin için çalacak. Oluk oluk kanlarınızı akıtacağız. Akan kanlarınızla duş alacağız" demişti. Barış metni imzacısı 15 akademisyen Sedat Peker hakkında suç duyurusunda bulunmuş, bunun üzerine Peker hakkında "Tehdit" ve "Suç işlemeye tahrik" suçlarından 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmıştı. Peker bir önceki duruşmaya da katılmamıştı.