ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP: Sorun sınav sistemi değil AKP zihniyeti

HDP MYK üyesi Gülsen Ülker, eğitim sistemindeki değişikliklere dair yaptığı açıklamada, "Sorunun kaynağı AKP zihniyeti, onun eğitim politikaları ve bu politikaların 15 yılda yarattığı derin eşitsizliklerdir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 11:16

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi Eğitimden Sorumlu MYK Üyesi Gülsen Ülker, üniversiteye giriş sınav sistemindeki değişikliği değerlendirdi.

Yazılı açıklama yapan Ülker, "yeni" denilen sınav sisteminin aslında eskiye dönüş olduğunu hatırlatarak, "Eskiye dönecek idiyseniz, neden değiştirdiniz?" diye sordu. Ülker, "AKP'nin tek bir merkezden müdahale ile sürekli olarak değiştirdiği eğitim sisteminin bedelini tüm toplumla birlikte çocuklarımız, gençlerimiz ve aileleri ödemektedir" dedi.

AKP iktidarının, yıllardır sorunun kaynağını sınav sistemi olarak gösterdiğini kaydeden Ülker, oysa sorunun kaynağının AKP zihniyeti, onun eğitim politikaları ve bu politikaların 15 yılda yarattığı derin eşitsizlikler olduğunu belirtti.

Ülker, şöyle devam etti: "Eğitimdeki derin eşitsizlikler giderilmeden, akabinde aşamalı olarak merkezi sınavlar tamamen kaldırılmadan yapılan sistem değişiklikleri aynı sorunları yeniden üretmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Eğitim sisteminde bir bütün olarak köklü reforma ihtiyaç vardır. AKP'nin dayanışmayı değil yarışmayı, ortaklaşmayı değil rekabeti, özgürleşmeyi değil köleleşmeyi esas alan neoliberal ve ideolojik eğitim politikalarının sonlandırılması gerekmektedir.

Kamu kaynaklarıyla finanse edilen; demokratik ve çoğulcu olan; özgürlükçü, laik ve bilimsel bir içerikle yapılandırılan; anadilinde, cinsiyet eşitlikçi, toplum ve doğa ile bütünleşik ekolojik ilkeler çerçevesinde en geniş katılımla hazırlanıp hayata geçirilecek bütünlüklü eğitim politikaları ile gençlerimiz yaşadıkları belirsizlikten, aileler ise çocuklarının geleceği ile ilgili endişe duymaktan kurtulabilir."