ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İşçinin hakkı arabulucunun insafına bırakılıyor

Zorunlu arabuluculuk düzenlemesiyle işçinin yargıya başvurması engellenerek, haklarının gasp edilmesi hedefleniyor.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 15:48

HABER MERKEZİ- İş Mahkemeleri Kanunu'nda yapılan değişiklikle, işçi artık doğrudan iş mahkemesine başvuramayacak. Bunun yerine arabulucuya gitmesi zorunlu hale getirildi. İşçinin kazanılmış haklarını her fırsatta tırpanlamaya çalışan iktidar, yine patrondan yana yasaları hayata geçirdi. İşçi alacaklarının gasbına yol açacak düzenleme, hakları pazarlık konusu haline getirecek. Arabuluculuk sistemi işçiyi, patron karşısında tamamen savunmasız hale getirerek hakkını aramasına büyük oranda engel olacak.

İş davalarında zorunlu arabuluculuğu getiren İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya patron alacağı ve tazminatı ile işe iade davalarında arabulucuya başvuru dava şartı oldu. Arabulucuya başvurulmadan dava açıldığı anlaşılırsa herhangi bir işlem yapılmaksızın dava usülden reddedilecek.

Kabul edilen yasaya göre, tarafların çözüm üretememeleri durumunda arabulucu bir çözüm önerisi yapabilecek. Arabuluculuk müzakerelerinde idareyi, üst yönetici tarafından belirlenen iki üye ile hukuk birimi amiri veya onun belirleyeceği bir avukat ya da hukuk müşavirinden oluşan komisyon temsil edecek.

Arabuluculuğa başvuranları bilgilendirmek, arabulucuları görevlendirmek ve kanunla verilen diğer görevleri yerine getirmek üzere, Bakanlık tarafından uygun görülen adliyelerde arabuluculuk büroları kurulacak.

Sendikaların ve hukukçuların yoğun eleştirisini alan yeni yasa, patronların yüzünü güldürdü. Patronlar mahkemeyle uğraşmadan, masa başında işçiyi baskı altına alarak, kendi şartlarını dayatacak.

HUKUKÇULAR SİSTEMİN İŞLEVSİZ OLACAĞI GÖRÜŞÜNDE

Konuyla ilgili çeşitli eleştiriler yapılıyor. Hukukçular zorunlu arabuluculuk sisteminin işçinin dava açmasının önünde bürokratik engel oluşturacağı kanaatinde. Özellikle toplu iş sözleşmesine tabi olmayan ve sendikasız çalışan işçiler, patronun ve arabulucunun insafına kalacak. Pratikte, avukatı ve muhasebecisi olan patronun, örgütsüz, avukatsız, haklarını tam olarak bilmeyen-hesaplayamayan işçi karşısında üstünlüğü daha da artacak. Hukukçular, silahların eşitliği ilkesine aykırı bu durumun işçinin hak arama hürriyetini kısıtlayacağını öngörüyor. İşçi, özellikle ücret alacağı ve tazminatlar konusunda, oturduğu arabuluculuk masasından büyük olasılıkla, hak ettiğinin altında bir meblağa imza atarak ya da belli bir hakkına el konularak kalkacak.

Diğer taraftan söz konusu anlaşmanın düşük rakamlarla gerçekleşmesi avukatın daha az vekalet ücreti almasına yol açacağı için, bir kısım avukatın anlaşma taraftarı olmayacağı da bir başka husus. Avukatlar bu durumda işi mahkemeye taşıyarak görece daha çok gelir elde edecek. Hakimler ise sistemin işlevsel olmadığı görüşünde ve iş yükünün azalacağına inanmıyor. Bazı hakimler "CMK'da olduğu gibi maktu formları imzalayıp gelecekler. Bize bir faydası olmayacak. Boşuna zaman kaybı" değerlendirmesinde bulunuyor.