ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'nin Tüpraş ziyaretine 'güvenlik' engeli

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan'ın da aralarında olduğu HDP heyetinin 4 işçinin yaşamını yitirdiği Tüpraş'ta inceleme yapmasına izin verilmedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 15:45

İZMİR - Bakım onarım sırasında yaşanan patlamada 4 taşeron işçinin yaşamını yitirdiği, 2 işçinin yaralandığı Koç Holding'e bağlı Tüpraş İzmir Rafinerisi'nde incelemelerde bulunmak isteyen HDP heyetine izin verilmedi.

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan'ın aralarında bulunduğu heyet, patlamanın yaşandığı yerde inceleme yapmak istedi. Ancak HDP heyetine "güvenlik bölgede olay yeri incelemenin devam ettiği" gerekçesiyle patlama alanına gidemeyecekleri ve yetkili büroyla görüşebilecekleri iletildi.

'YAŞANAN İŞ CİNAYETİDİR'

Bunun üzerine HDP'liler Tüpraş önünde açıklama yaptı.

Yaşanan patlama sonrasında 4 işçinin yaşamını yitirmesini "iş cinayeti" olarak tanımlayan Doğan, "Dilaver Paşa Nizamiyesinden beri 6331 Sayılı Kanununda yapılan tüm düzenlemelerde esas alınan işveren çıkarları olduğu için maalesef iş kazaları engellenememektedir. Bu kazalar, iş cinayetleriyle sonuçlanmaktadır. Özellikle iş güvenliği uzmanlarının taşeron ve müteahhit tarafından karşılanmasıyla ilgili yeterince denetimler yapılmadığı için iş güvenliği anlamında koşullar oluşturulamamaktadır. Bu da bu yasanın ve yönetmeliklerin bir çıkmazı olarak karşımızda durmaktadır" diye konuştu.

İŞ CİNAYETLERİ KAR HIRSINDAN KAYNAKLANIYORİşçi ve emekçinin üzerinden daha fazla karın amaçlandığını belirten Doğan, "İşverenler nasıl kar ederim derken, iş güvenliği anlamında da zaaflar ortaya çıkmaktadır. Bunun esas nedeni olarak da buradaki iş güvenliği ve sağlığı anlamında şartların oluşturulduktan sonra emekçi ve işçilerin bu tür alanlarda iş yapmasının sağlanmasıdır" dedi.

Doğan, Tüpraş'ta 4 işçinin yaşamını yitirmesiyle ilgili Meclis'te de bir araştırma önergesi vereceklerini söyledi.

Açıklamanın ardından heyet Tüpraş önünden ayrıldı.