ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beko: En iyi cevap mücadeleyi yükseltmek

TÜPRAŞ'taki iş cinayeti ve sonrasında yapılan "üretim devam ediyor" açıklamasına tepki gösteren DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Sorumsuz ve utanmazca yapılan bu açıklama ve gerekçelere en iyi cevabı verecek olan, ölümleri durduracak olan işçilerin işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi olacaktır" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 12:36

İSTANBUL- DİSK Genel Başkanı Kani Beko, TÜPRAŞ'taki iş cinayetine dair yazılı açıklama yaptı.

Beko, TÜPRAŞ Aliağa rafinerisinde meydana gelen patlamada yaşamını yitiren işçilerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diledi.

Ülkemizde işçi sağlığı ve iş güvenliği sisteminin çökmüş olduğunu defalarca söyledik. Ama ne yazık ki esnek, taşeron ve güvencesiz çalışma biçimleri üzerinde yükselen sermaye birikim rejiminin doğası gereği iş cinayetleri durdurulamamaktadır. Zonguldak'tan Soma'ya, Torunlar'dan TÜPRAŞ Aliağa'ya hep bu birikin rejimin özelliklerini görmekteyiz: Taşeron çalıştırma, üretim zorlaması ve işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerin yetersiz oluşu.

İş cinayetleri sonrası yapılan "fıtrat" açıklamalarının kanlı sömürü düzenini devam ettirdiğini vurgulayan Beko, Aliağa'daki patlamadan sonra yapılan "üretim devam ediyor" açıklamasının utanç verici olduğunu kaydetti. Beko, şöyle devam etti: "Yani, işçilerin öldüğü bir yerde üretimin ve sömürünün devam etmesini dert eden bir yaklaşım, sermayenin ve onun temsilcilerinin en acımasız yüzünü bize göstermektedir. Sorumsuz ve utanmazca yapılan bu açıklama ve gerekçelere en iyi cevabı verecek olan, ölümleri durduracak olan işçilerin işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesi olacaktır."