ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hamas ve El Fetih arasında 'uzlaşı anlaşması' imzalandı

Filistin'deki bölünmüşlüğü bitirmek için Hamas ve El Fetih heyetleri "uzlaşı anlaşması"nı imzaladı. Filistin Uzlaşı Hükümeti 1 Aralık'a kadar kurulacak.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 09:53

KAHİRE-Filistin'deki bölünmüşlüğü bitirmek için Hamas ve Fetih heyetleri arasında varılan "uzlaşı anlaşmasının" ayrıntıları Kahire'de yapılan basın toplantısında açıklandı.

Mısır İstihbarat Başkanı Halid Fevzi'nin de katıldığı törende anlaşmayı Fetih adına Merkez Kurulu üyesi Azzam El-Ahmed ve Hamas adına da Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri imzaladı.

Üzerinde anlaşmaya varılan ve Hamas ile Fetih hareketlerinin temsilcileri tarafından onaylanan maddeler arasında, "Uzlaşı Hükümetinin Gazze'de tüm görev ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi için işlemlerin en geç 1 Aralık 2017 tarihine kadar gerçekleşmesi, Gazze'de (Hamas tarafından işe alınan) memurlar konusunun karara bağlanması için kurulan komisyonun 1 Şubat 2018 tarihinden önce konuyu çözmesi ve bu süreçte memurların maaşlarını almaya devam etmesi, En geç 1 Kasım'a kadar Gazze'deki sınır kapılarının Uzlaşı Hükümetine devredilmesi, Filistin Devleti resmi güvenlik kurumlarının yetkililerinin Gazze'ye giderek güvenlik kurumlarının yeniden yapılanması için yol ve mekanizmaları uzmanlarla görüşmesi" ve "2011 yılında Kahire'de imzalanan anlaşmaya taraf olan tüm Filistinli tarafların 14 Ekim'de Kahire'de toplanması" gibi hususlar sıralandı.

Anlaşma uyarınca ayrıca 14 Kasım'da Filistinli tüm grupların katılımıyla Kahire'de kapsamlı bir toplantı yapılacağı kaydedildi.

Aralık ayının ilk haftasında Hamas ve El Fetih hareketleri Kahire'de bir araya gelerek anlaşılan konularda ne kadar mesafe edildiğinin değerlendirileceği belirtildi.

FİLİSTİN YÖNETİMİ TÜM SORUMLULUKLARI ALMAYA HAZIR

Hükümet sözcüsü Yusuf el-Mahmud, Hamas ve Fetih heyetlerinin uzlaşı anlaşmasını imzalamasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, Gazze halkının sıkıntılarını sona erdirmeyi de kapsayan tüm sorumluluklarını derhal teslim almaya hazır olduğunu belirtti.