ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ABD: Beklentimiz gerginliğin düşmesi

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin suçladığı kişilerle ilgili kanıt göstermesini beklediklerini söylerken, ayrıca gerginliğin düşmesini istediklerini kaydetti.

Etkin Haber Ajansı / 13 Ekim 2017 Cuma, 09:09

ANKARA- ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, ABD ile Türkiye ile arasında diplomatik krize yol açan "vizeleri karşılıklı askıya alma" kararının yarattığı gerginliğin düşmesinden yana olduklarını söyledi.

Dışişleri bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Rex Tillerson'un telefon görüşmesine değinen Nauert, görüşmede tutuklu bulunan Rahip Andrew Brunson ile iki ABD misyonu çalışanının durumlarının ele alındığını belirtti. Nauert, "Türkiye'nin ABD'den uzaklaşmasını istemeyiz. Beklentimiz gerginliğin düşmesi yönünde. Türkiye önemli bir NATO müttefiki" dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD'ye yönelik eleştirileri ve tutuklanan kişilerin Gülen Cemaati üyesi olduğu iddialarına ilişkin soruları da yanıtlayan Nauert, "Bu açıklamaları görmedim" dedi ve ekledi: "Biz Türk hükümetinden bu yönde kanıt göstermelerini istedik. Türk hükümetinin varlığını söylediği kanıtları biz görmedik."

Ayrıca tutukluların aileleri ve avukatları ile görüştürülmesi yönünde verilen sözlerin tutulmasını beklediklerini söyleyen Nauert, ABD'nin Türkiye ile yaşanan gerilimin düşmesinden yana olduğunu kaydetti. Nauert, "İlişkilerin üzerinde büyük gerilim var. Daha soğukkanlı olmayı umuyoruz, diyalog içinde olalım istiyoruz. Ancak Türkiye'nin devam eden soruşturmalar konusunda ABD ile işbirliği yapmak isteyip istemediğine ilişkin ciddi kaygılarımız var. Sorgulanan ya da tutuklanan kişiler, bizim Türkiye'deki yerel personelimiz ve Türk güvenlik personeliyle çalışan kişiler. Umarız ki bir NATO üyesi olan Türkiye güvenlik alanında aramıza mesafe koymaya çalışmıyordur" diye konuştu.

Nauert, "Geçerli vizeleri olan insanlar ABD'ye tabii ki gelebilirler. Bu geçici bir askıya alma kararı, ne olup bittiğini görünceye dek sürecek bir durum" diye ekledi.