ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Türkiye'de kadın sığınağı sayısı 102

Kadın Dayanışma Vakfı'nın Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü'nden aldığı bilgiye göre, Ağustos 2017 itibariyle Türkiye'de Aile Bakanlığı'na bağlı 102 sığınak var ve bunların kapasitesi sadece 2 bin 667.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 15:51

ANKARA- Kadın Dayanışma Vakfı'nın 1 Ağustos 2016-31 Temmuz 2017 arasında Kadın Danışma Merkezi'nde aldığı başvurular sonucu oluşturduğu izleme raporu açıklandı.

"Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Mekanizmaları İzleme Raporu" başlıklı rapora göre, bir yılda toplam 355 kadın maruz kaldığı şiddet nedeniyle destek almak için Kadın Danışma Merkezi'ne başvurdu.

PSİKOLOJİK ŞİDDET İLK SIRADA

Rapor, başvuran kadınların çoğu zaman birden fazla farklı şiddet türüne birlikte maruz kaldıklarını ortaya koydu. Buna göre, başvurucu 355 kadının yüzde 81'i (286 kadın) psikolojik şiddete, yüzde 50'si (177 kadın) fiziksel şiddete maruz kaldı. Fiziksel şiddet uygulayanlar, daha önceki raporlarda da belirtildiği gibi kadınların en yakınları. Yani eşleri, eski eşleri, eski partnerleri, partnerleri, aile üyeleri, arkadaşları. Rapora göre, başvuran kadınların yarıdan fazlası (yüzde 54) evli oldukları erkeklerden şiddet görüyor.

Yine aynı dönemde başvuran kadınların yüzde 46'sı (165 kadın) ekonomik, yüzde 21'i cinsel şiddet, yüzde 9'u (31 kadın) dijital şiddete, yüzde 9'u (31 kadın) ise zorla evlendirilme, ısrarlı takip, mobbing gibi diğer şiddet türlerine maruz bırakıldı.

SIĞINAKLAR YETERSİZ

Raporda, Ağustos 2017 itibariyle Türkiye'de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı 102 sığınak olduğu, bunların kapasitesinin 2 bin 667 olduğu aktarıldı.

Türkiye nüfusu düşünüldüğünde bu kapasitenin kadınlar için yetersiz olduğunun altını çizen Kadın Dayanışma Vakfı, Avrupa Konseyi Ev İçi Şiddet Dahil Olmak Üzere Kadınlara Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Görev Birimi Nihai Faaliyet Raporu'nda her 10 bin nüfusa bir aile yeri bulundurulması ve her bölgede özel kadın sığınaklarının bulunması tavsiyesini hatırlattı.

Raporda, var olan sığınakların ise kadınların güçlenerek bağımsız bir hayata adım atmalarını sağlayacak desteklerden ziyade barınma odaklı hizmet sağladığına da dikkat çekildi.

KOLLUK KADINLARI BAŞVURU YAPMAKTAN CAYDIRIYOR

Rapora göre, Kadın Danışma Merkezine başvuran kadınların yüzde 35'i (125 kadın) daha önce polis karakolu, ilçe emniyet müdürlüğü, hastane polisi, jandarma karakolu ve 155 Polis İmdat Hattı gibi yerlere başvurmuş. Raporda, kolluk birimlerinin genellikle şiddete maruz kalan kadınların ilk olarak başvurduğu yerler olmaları dolayısıyla kadınların burada gördükleri muamelenin onların hukuki sürece devam edip etmeyeceklerini, şiddet döngüsünden çıkmak için ne kadar çaba sarf edeceklerini belirleyebildiğinin altı çiziliyor.

Rapor, kolluğun kadınları eksik ya da yanlış bilgilendirmesinin de başka bir sorun alanı olarak ortaya koyarken, kolluğun "aileye ilişkin güçlü yargıları" ve "kadınları birey olarak görmeyen yaklaşımları" dolayısıyla barıştırıcılık rolü üstlendiklerine de dikkat çekiliyor. Bu, kimi zaman açıkça kadınlardan şiddet uygulayanı affetmeleri kimi zaman ise şikayetten vazgeçmeleri istenerek gerçekleşiyor.

GÖÇMEN VE MÜLTECİ KADINLAR

Raporda, özellikle göçmen ve mülteci kadınların maruz kaldıkları şiddet nedeniyle destek almak istediklerinde ilgili kurum ve kuruluşlardaki bilgi eksikliği ve çalışanların önyargıları nedeniyle ikincil travmalar yaşadıkları da belirtildi.