ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kadınlar Meclis önünde müftülük yasasını protesto etti

Birçok ilden Ankara'ya ulaşan kadınlar, Genel Kurul'a sunulması beklenen "Müftülük Yasası"nı Meclis önünde protesto ederek, "Tasarının geçmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 14:09

ANKARA - Ankara Kadın Platformu, müftülere nikah kıyma yetkisi veren ve İçişleri Komisyonu'nda kabul edilen ancak; Meclis Genel Kurulu'nda görüşmeleri ertelenen, "Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı"nı protesto etmek üzere Meclis'in Dikmen Kapısı önünde bir araya geldi. Eyleme Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Şenal Sarıhan'ın yanı sıra çevre illerden gelen yüzlerce kadın katıldı.

Kadınların bir kısmı Meclis'e girerken, kadınların bir kısmı ise daha önce Meclis eylemleri nedeniyle isimleri "yasaklı listede" olduğu için Meclis'e giremedi.

BU YÖNTEMLE KADINLARI VE ÇOCUKLARI KORUYAMAZSINIZ

Basın açıklamasını okuyan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, tasarının OHAL sürecinde geçirilmek istendiğine dikkat çekerek, "Baskıcı yapı, bu kadar etkin olmuşken muhalefet susturulmaya çalışılırken bir an önce tecavüzcüleri aklama yasasını, müftülüklere nikah yetkisi vererek hayata geçirmeye çalışıyorlar. Bu yasa tasarısı onaylandığı takdirde toplum ikiye ayrışacaktır. İktidar, siyasal iktidarını korumak için toplumu kutuplaştırma yöntemini bir kez daha deneyecek ve bundan siyasal rant elde etmeye çalışacaktır. Bu şekilde bir ülkenin kadınlarını ve çocuklarını koruyamazsınız" diye konuştu.

Tasarıyı neden kabul etmeyeceklerine dair gerekçelerini sıralayan Köse, "Çünkü; bizler özgürlük ve eşitlik mücadelesi verirken bu tasarı kadınların Medeni Kanun'la elde ettikleri hakların ortadan kaldırılmasının önünü açıyor. Bu tasarı, çocuk yaşta evliliklere imkan sağlıyor. Bu tasarıyla kime ne tür nikah kıydığı tartışması toplumda yeni kutuplaşmalara neden olacaktır. Medeni hakların din görevlilerine devredilmesi laikliğe aykırıdır" dedi.

Hala çocuk ve kadın cinayetlerinin yaşandığı bir ülkede Türkiye gündemine toplumsal gerginlik yaratacak tasarıya ilişkin hükümeti uyaran Köse, "Şimdi hükümeti uyarıyoruz; toplumun ülkenin bunca sorunu varken, eninde sonunda geri çekmek zorunda kalacakları bu yasa tasarısını getirmesinler. Yıllardır kadınlar eşitlik mücadelesi veriyorken, bizim ihtiyaçlarımız, bizim sorunlarımız ve bizim taleplerimizin hiçbirine cevap vermeyen bir düzenleme ile karşı karşıyayız. Bu düzenlemeyi hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. Bizler özgür ve eşit bir yaşam tesis edinceye kadar mücadele etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.