ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Yıldırım: Rehin pazarlığı itiraftır

"Dış politikadaki sorunları efelenerek aşmaya çalışıyorlar" diyen HDP'li Yıldırım, AKP'nin "rehin pazarlığı" açıklamalarına ilişkin de "Bu rehin politikasıyla bütün uluslararası topluma Türkiye'de yargının siyasi iktidarın güdümünde olduğunu itiraf ediyorsunuz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 14:01

ANKARA- HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında dış politika ve ekonomi alanlarındaki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"Belli bir süreden beri AKP iktidarı içteki yanlış ve çarpık politikalarının üstünü örtme aracı haline getirdiği dış politika ile ilerliyor" diyen Yıldırım, yanlışların sadece iktidarın hanesine yazılmadığını, faturayı halkın ödediğini söyledi.

Yıldırım, vize kriziyle ilgili şunları belirtti: "Vize krizi ile ilgili celallenmiş sözlerin yankısı bitmeden Başbakan Yardımcısı ABD'ye gönderiliyor. Bir yandan beylik laflar edip, restleşip; diğer yandan arka kapı siyasetini zorlamak, iç politikadaki yanlışları örtmek için kullanılan dış politikanın sonuçlarıdır."

İdlib konusunu da değerlendiren Yıldırım, "Suriye'de Türkiye'nin Fırat Kalkanı operasyonunun devamı niteliğinde İdlib'e girdiğini söylüyor. İdlib'le ilgili kararla Fırat Kalkanının hiçbir alakası yok. Bu toplumu yanıltma amaçlı bir bilgi kirliliğidir. İdlib operasyonu kararı Astana'ya dayalıdır. Sadece Rusya ve Şam rejiminin karadan giremediği yerlere Türkiye kara gücü olarak girecektir. Türkiye alabildiğince kötü bir rolü kendi askerlerine, bu halkın evlatlarına biçiyor" diye konuştu.

'SORUNLARI EFELENEREK AŞMAYA ÇALIŞIYORLAR'

"Kalkıp Türkiye topraklarında olmayan kentlere trafik plakaları biçmenin bir karşılığı olmadığını en başta kendileri çok iyi biliyor" diyen Yıldırım, ekledi: "Çok iyi biliyorlar ama 2 yıl önce yanlış iliklenen düğme bugüne kadar yanlış iliklenerek geldiği için dış politikadaki sorunları efelenerek aşmaya çalışıyorlar."

Almanya ile "Gülenciler ile Deniz Yücel ve insan hakları savunucuları" üzerinden rehin pazarlığı yapılmasına da tepki gösteren HDP'li Yıldırım, "Bu rehin politikasıyla bütün uluslararası topluma Türkiye'de yargının siyasi iktidarın güdümünde olduğunu itiraf ediyorsunuz" dedi.

YÜZDE 83 KENDİNİ DOYURAMIYOR

Meclis gündeminde olan ve halka ağır vergi yükü getiren torba yasayı da değerlendiren Ahmet Yıldırım, "Türkiye'de 22 milyon hanenin yüzde 83'ünün geliri giderini karşılayamıyor. Yani kendini doyuramıyor. Bu ekonomik sıkışmışlık içinde yeni vergi yükleri geliyor. Ekonomik olarak barışa ayıracağımız paraları tanka topa harcıyoruz" dedi.

Yıldırım, "Türkiye'yi bu tablodan kurtaracak tek siyasi hareket HDP'dir. Elimizde sihirli değnek yok, ama istikrarlı, barışçıl ilişkilerimiz var" dedi.