ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Tarsus'ta tutsağa 11 gün boyunca işkence

Sürgün edildiği Tarsus Hapishanesi'nde 11 gün boyunca işkence gören Soncan Gedik, doktora sevk edilmiyor, görüş hakkı da kısıtlanıyor.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 11:30

MERSİN- Tutsaklara işkence ve görüşe gelen ailelere kötü muamele haberleriyle gündemden düşmeyen Tarsus 2 No'lu T Tipi Hapishanesi'nde, PKK dava tutsağı Soncan Gedik tecritte tutulduğu hücrede sistematik işkenceye uğradı.

Soncan Gedik, 1994 yılında Adana'da PKK üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. 23 yıldır hapishane tutulan Gedik, sürekli sürgün sevkler yaşadı. Gedik, 7 ay önce Alanya Cezaevi'nden Adana Kürkçüler Cezaevi'ne, 23 Eylül'de de Tarsus Hapishanesi'ne sürgün edildi. Gedik, sürgün edildikleri gün koğuşa alınmadı ve bir hücrede tutuldu. Burada sistematik işkenceye maruz kalan Gedik, ardından 7 Ekim'de Kürkçüler Hapishanesi'nden getirilen iki tutsakla birlikte iki kişilik hücreye konuldu.

Hapishanede telefon hakkı kısıtlanan tutsaklar, ayrıca sayımda havalandırmada "hazır ol"da yani askeri nizamda durmayı kabul etmedikleri için fiziki şiddete uğruyor. Bu şiddet nedeniyle Soncan Gedik'in iki kolu tutmuyor.

İŞKENCEYİ GİZLEMEK İÇİN GÖRÜŞ SINIRLANDIRILDI

Geçtiğimiz Pazar günü Soncan Gedik ile telefon görüşmesi yapan vasisi Seçil Doğan, "O gün iyi değildi" dedi ve Gedik'in yaşadıkları hakkında ETHA'ya bilgi verdi. Doğan, "Gelir gelmez hücre yaptıklarını, iki arkadaş getirdiklerini söyledi. Normalde görüş hakkı 10 dakika ama 5 dakika bile görüşemedik" dedi. OHAL hukuksuzluklarına dikkat çeken Doğan, "OHAL çıktığında bir genelge yayınlandı, tutuklular arkadaş görüşmesi yapamıyor. Soncan müebbet hükümlü ve 23 yıldır yatıyor. Bu hükümlüler için geçerli değil. Soncan bunu sorduğu zaman da 'hükümlülere bu genelge yeni çıktı' diyorlar. Soncan genelgeyi görmek isteyince de vermiyorlar, darp ediyorlar. Soncan açık görüş istedi. Yasanın belli boşluklarından yararlanarak iki ayda bir açık görüş yapıyorlar çünkü yaptıkları şiddetin açıklanmasını istemiyorlar. Benim Soncan'ı görmem mümkün değil" dedi.

Doğan, şöyle devam etti: "Hapishanede askeri sayım dayatıyorlarmış, Soncan reddedince ağır şekilde 11 gün boyunca darp etmişler, sağ kolu tutmuyordu. 11 gün sonunda şimdi iki kolu da tutmuyor. Doktora da sevk etmiyorlar. Tarsus'taki birçok arkadaş bu şekilde. Soncan özellikle arkadaş görüşünü belirtmemi istedi. Arkadaş görüşü onlar için dışarıya açılan bir kapı."

Tarsus Hapishanesi'nde bu tür uygulamaların çok yoğun yaşandığını vurgulayan Doğan, tutsakların çok fazla sesinin duyurulmadığını kaydetti. Doğan, Adana ve Mersin Baroları ile İHD şubelerine tutsaklara yönelik işkence konusunda daha duyarlı olma çağrısı yaptı.