ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Roboskili ailelerden 10 Ekim anmasına saldırıya tepki

Roboskili aileler, "Roboski katliamının yıl dönümünde anma yapılmasın diye yakınlarını kaybeden bizleri 6 gün alıkoyan devlet, 10 Ekim Ankara Gar katliamının yıl dönümü anmasını gerçekleştirmek isteyenleri biber gazı ve joplu saldırıyla cevap vermiştir" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 17:32

ŞIRNAK- Roboski'de 28 Aralık 2011'de 19'u çocuk 34 kişinin bombalanarak öldürülmesinin üzerinden 302 hafta geçti. Roboskili aileler her hafta olduğu gibi bu hafta da kaybettikleri yakınlarının mezarları başında yaptıkları açıklamada adalet talep etti.

Aileler adına açıklamayı okuyan Cahide Encü, "Devlet yaşadığımız katliamları ve acıları hafızalarda sürekli diri tutmak için her defasında başka bir saldırı ile karşımıza çıkıyor. Acımızı, kederimizi, mazlumluğumuzu her defasında başka bir vesile ile yaşatıyor bize" diye kaydetti.

Encü, "Roboski katliamının yıl dönümünde anma yapılmasın diye yakınlarını kaybeden bizleri 6 gün alıkoyan devlet, 10 Ekim Ankara Gar katliamının yıl dönümü anmasını gerçekleştirmek isteyenleri biber gazı ve joplu saldırıyla cevap vermiştir. Bu tutum ve politikalar acılara ancak acı katar, öfkenin büyümesine de neden olur. Ankara katliamı anmasında yaşanan polis saldırısını kınıyoruz" diye belirtti.

10 Ekim Ankara Gar katliamını anmaya engel olan zihniyeti de unutmayacaklarını ifade eden Encü, "Roboski, Ankara, Suruç katliamlarının dava dosyalarında aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen iğne ucu kadar ilerleme olmadığı gibi anmaya ve adalet arayışına baskı ve engellemelerin devam etmesi asla kabul edilemez. Baskı ve engelleme