ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rakka Platformu toplantısı Eyn İsa'da başladı

Rakka Platformu, demokratik kitle örgütleri ve aşiret temsilcilerinin katılımıyla Eyn İsa ilçesinde başladı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 13:44

EYN ÎSA- Rakka Sivil Meclisi tarafından düzenlenen Rakka Platformu'na, Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Rakka'dan kanaat önderleri ile Cês, Bûseraya, Sexane, Bûesaf, Ebû Hemîd, Amir, Bûşeyan, Efadele, El-Mûs Dahir, El-Xanim El-Dahir, Kewatî, Burêc, El-Xûl, Cemase, El-Cerî Kerame, El-Şiêb ve El-Kiwêdir aşiretlerinden temsilciler, DSM Eş başkanı İlham Ehmed, DSG Sözcüsü Telal Silo, Fırat'ın Gazabı Hamlesi Sözcüsü Cihan Şex Ehmed, Demokratik Kuzey Suriye Federasyonu Meclisi, Minbic yönetimi, Kuzey Suriye bölgelerinden ve gençlik kurumlarından temsilciler katılıyor.

Toplantı saygı duruşu ile başladı. Ardından Platform Hazırlık Komitesi adına söz alan İbrahim El Ferec, DSG, YPG, YPJ güçlerine, kent ve köylerde güvenliğin sağlanmasında rolü olan İç Güvenlik Güçleri'ne ve DSG'ye destek sunan güçlere teşekkür etti.

Ferec, bu tarihi süreçte toplantıda kararlara gidildiğini belirterek "Tarihi bir sorumlulukla bu geniş toplantıyı gerçekleştirdik. Amacımız bölgenin ve halkımızın kaderini belirlemektir. Bölgemiz hassas bir süreçten geçiyor. İyi biliyoruz ki halkımız bu tarihi toplantının önemini iyi biliyor. Onları davet ettik ve onlar da kabul ettiler. Bu da onların duygularını iyi gösteriyor" dedi.

Tüm bölge halkına sorumlulukla hareket etme çağrısı yapan Ferec, "Kentimiz özgürleştirilmek üzere. Bugün biz de aynı çatı altında toplanıyoruz. Bu toplantımız tarihi bir süreçte gerçekleşiyor, kentimizin çetelerden tamamen temizlenmesi an meselesi. Yeniden inşa çalışmalarında sorumlulukla hareket etmemiz gerekiyor. Dayanışmamızı arttıralım. Tüm sorunları çözmek ve halkımıza karşı yürütülen dış siyasetler yüzünden var olan krizi sonlandırmak için tüm güçlerimizi birleştirelim. Dış güçlerin siyaseti yüzünden oğullar babalarına, kardeşler birbirlerine düşman oldu. Bu sorunları aşmamız gerekiyor, şimdi tarihi bir süreçten geçiyoruz" diye belirtti.

Platform misafir ve aşiret kanaat önderlerinin konuşmaları ile devam ediyor.