ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kerestecioğlu: IŞİD'liler yargılansın

Filiz Kerestecioğlu, Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nde yaptığı konuşmada IŞİD'lilerin işlediği suçlardan dolayı cezalandırılması çağrısı yaptı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 18:12

HABER MERKEZİ- HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, "IŞİD'in işlediği insanlığa karşı suçların araştırılması ve cezalandırılması" başlıklı rapor üzerine Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi’nde (AKPM) konuştu.

Kerestecioğlu, raporun AKPM üyesi devletleri, soykırım suçunu işleyen IŞİD üyelerini cezalandırmak için harekete geçmeye çağırdığını belirtti.

Kerestecioğlu özetli şu ifadelere yer verdi:

"4 yıl önce, Peşmerge güçleri IŞİD'in saldırısı karşısında Şengal’den çekildikten sonra, Ezidi cemaati için korkunç bir trajedi başladı. İnsanlar yalnızca dini inançları ve etnik kökenleri nedeniyle sistematik olarak katledildi. Ezidi kadınlara tecavüz edildi, kadınlar ve çocuklar köleleştirildi, küçük çocuklar asker ve hatta intihar bombacısı olarak kullanıldı. 5 binden fazla kadın ve çocuk zorla alıkonuldu ve köle pazarlarında satıldı.

Ne yazık ki, 21. yüzyılda insanlık bir kez daha bir soykırıma tanık oldu. Bu korkunç vahşet karşısında neredeyse tüm dünya suskun kaldı. IŞİD saldırdığında binlerce Ezidi, Kürt savaşçılarının açtığı koridorla kaçmayı başardı. Bölgede IŞİD'e karşı savaşan Kürt güçlerinin yardımı olmasaydı, çok daha korkunç bir katliam meydana gelebilirdi.

Ezidi cemaatinin karşı karşıya olduğu tehlike sürüyor. IŞİD'in elinde hala sayısız kadın ve çocuk var. Bugün Ezidiler, gayrimüslim cemaatler ve tüm kadınların ihtiyacı daha fazla toplantı veya ödül törenleri değil. Kadınların artık adalete ihtiyacı var! Ülkeler IŞİD üyelerine karşı adli soruşturmaların açılması için derhal harekete geçmelidir.

Ne yazık ki hepimiz, uluslararası yargının siyasi ve ekonomik çıkarlardan bağımsız olmadığını biliyoruz. 'Belgrad Kasabı' olarak çağrılan ve Yugoslavya ve Ruanda'daki suçlar için mahkemeler kuran siyasi liderler, bugün Suriye ve Irak'taki insanlar için harekete geçmek konusunda isteksiz davranıyor. Belki de hükümetlerin Irak ve Suriye'deki çıkar çatışmaları henüz bitmediğinden ve her hükümet soykırıma karşı savaşmaktan çok, bölgede daha fazla güç kazanmaya odaklandığından insanlık suçlarıyla mücadele etmekten kaçınıyor.

IŞİD'e karşı adli bir soruşturma başlatmak acil önem taşıyor. Bu nedenle, IŞİD'in suçlarını görmezden gelen veya bu suçları örtülü biçimde destekleyen tüm ülkeler, uluslararası yargıya hesap vermelidir. Yeni IŞİD'lerin ortaya çıkmasını önlemek için, savaş suçları araştırılmalıdır.