ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Av. Hummel: Suçlama nerede, anlamadık

Alman vekil Heike Hänsel, Meşale Tolu'nun tahliye edilmemesini "Normal bir hukuk işleseydi yalnız Meşale değil diğerlerinin de derhal tahliye, hatta berat edilmesi gerekirdi" sözleriyle yorumlarken, Tolu'nun Almanya'daki avukatı Dieter Hummel "Suçlama nerede, anlamadık" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 10:38

İSTANBUL- Tutuklu gazeteci Meşale Tolu'nun davası için Almanya'dan gelen milletvekili Heike Hänsel ve avukat Dieter Hummel, tutukluluğun devamı yönünde verilen karara tepki gösterdi.

ETHA canlı yayınına katılan Sol Parti Parlamenterler Grubu Başkan Yardımcısı Heike Hänsel, öncelikle duruşma salonundaki jandarma yoğunluğuna dikkat çekerek, bu militarist tablodan dolayı şaşkın olduğunu söyledi.

Meşale'nin tamamen gülünç bir davada politik rehin olarak tutulduğunu söyleyen Hänsel, "Kararla ilgili çok kızgınım. Hem Meşale'ye hem de ailesine tokat gibi bir karar. Hiçbir delil olmadan böyle bir karar verilmesine şaşkınız. Ne delil var ne başka bir şey sunabildiler, buna rağmen tutukluğun devamına karar verildi" dedi.

Adil bir yargılama olmadığını söyleyen Hänsel, ekledi: "Normal bir hukuk işleseydi yalnız Meşale değil diğerlerinin de derhal tahliye, hatta berat edilmesi gerekirdi."

Duruşmada bir avukatın "Bugün bu mahkeme Türk hukukuna karşı direniyor" dediğini hatırlatan Hänsel, "Ben de o avukat gibi düşünüyorum. Bir direniş vardı mahkeme tarafından hukuka karşı" diye konuştu.

Meşale'nin tahliye edilmemesinde Almanya ile yaşanan krizin etkisi olduğunu söyleyen Hänsel, Alman hükümetinin artık Türkiye'ye karşı sözlerin dışında pratik adım atması gerektiğini ifade etti.

Hänsel, şöyle devam etti: "Meşale bir gazeteci olarak yargılandı. Meşale ve diğer tutuklu gazeteciler derhal serbest bırakılmalı. Onlar basın özgürlüğünü savundukları için tutuklular. Meşale Tolu'ya ve tüm politik tutsaklara özgürlük. Meşale özgür kalana kadar biz mücadeleye devam edeceğiz."

SUÇLAMA NEREDE, ANLAMADIK

Avukat Dieter Hummel ise "Bizim için soru işaretleri ile sonuçlandı. İddianameyi de okuduk, bugün savunmaları da dinledik. Şunu anlamadık, suçlama nerede? Herhangi bir suç göremedik. Meşale'nin katıldığı eyleme ve etkinliklerin hiçbiri yasak değildi, hepsi yasaldı. Nerede bir suç işlemiş, onu bulamadık. Mahkemenin kararını anlayamıyoruz. Herhangi bir suç göremiyoruz" dedi.

Hummel, Türkiye iç politikasına çok hakim olmadığını, ancak basından takip ettiği kadarıyla özellikle OHAL sürecinde tamamen adaletsiz bir hukukun işlediğini söyledi.

Meşale'nin babası Ali Rıza Tolu da tahliye kararı beklediğini, ancak bunun olmadığını belirterek, "Meşale'nin ifadesi ve avukatların savunması epeyce umutlandırmıştı. Güçlü bir avukat savunması vardı. Meşale ve tüm arkadaşların çıkacağı düşüncesindeydim. Tutukluluğun devamı bana göre Almanya Türkiye arasındaki krizden dolayı" dedi.