ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AKP'nin HDP'yi RTÜK'ten tasfiye planı

RTÜK'teki bir üyesinin görev süresi 5 Kasım'da dolacak olan HDP'nin yeni üye bildirmesinin önü kesildi. TBMM Başkanlığı HDP'yi baypas ederek seçim için AKP'den iki, CHP'den ise bir isim istedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 13:19

ANKARA- AKP, RTÜK'teki bir üyesinin görev süresi 5 Kasım'da sona erecek olan HDP'nin yeni üye bildirmesinin önünü kesti.

TBMM'de 16 Ekim'de, temmuzda boşalan iki üyelikle birlikte üç yeni üye belirlenmesi için seçim yapılacak. TBMM Başkanlığı HDP'yi baypas ederek seçim için AKP'den iki, CHP'den ise bir isim istedi. Açık yasa hükmüne rağmen artık RTÜK'te üye bulunduramayacak olan HDP, Anayasa Mahkemesi'ne gidecek.

Aralarında Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın da bulunduğu 10 milletvekili halen tutuklu bulunan, dört ismin ise TBMM kararıyla milletvekilliği düşürülen HDP, RTÜK üyeliği seçiminde de AKP operasyonuyla baypass edilecek. Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin RTÜK üyeliği için sayısal gücü oranında aday göstermesine yönelik yasa hükmünü ihlal eden AKP, görev süresi Kasım ayında sona erecek HDP'li üyenin yerine bu partiden yeni aday gösterilmesinin önünü kapattı.