ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Adalet Nöbeti'ne köpüklü engelleme girişimi

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde 28.'si gerçekleştirilecek Adalet Nöbeti, eylemin yapılacağı alan köpükle yıkanarak engellenmeye çalışıldı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 13:32

İSTANBUL- Cumhuriyet Gazetesi'nin tutuklu avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör'ün serbest bırakılması talebiyle Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda başlatılan 'Adalet Nöbeti'nde 28. haftaya girildi.

TEMİZLİKLE KARŞILAŞTILAR

Açıklama öncesinde adliyenin içerisinde toplanmaya başlayan avukatlar, nöbet tuttukları alanda temizlik çalışmasıyla karşılaştı. Bazı avukatlar, tam nöbetin başlayacağı anda temizlik çalışması yapılmasına tepki gösterdi. İki avukat, "Bunu bizim için yapıyorlar, bir ucundan da biz tutarız" diyerek kendileri de yeri paspaslamaya başladı. Avukatların temizliğe tepki için paspas yapmaları meslektaşları tarafından alkışlandı.

Bu haftaki nöbete Cumhuriyet Gazetesi davasının sanıkları avukat Bülent Utku, avukat Mustafa Kemal Güngör, Kadri Gürsel ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve şair ve yazar Ataol Behramoğlu da katıldı.

ADLİYE ÖNÜNDE AÇIKLAMA YAPILDI

Daha sonra adliyenin C kapısı önünde toplanan avukatlar burada basın açıklaması yaptı. Avukat Şeref Kısacık tarafından yapılan açıklamada, "Hukuk nasıl oldu da yurttaşlarını koruyamaz hale geldi. Bırakın yurttaşları görevini yapan avukatları, hakim ve savcıları bile koruyamaz hale geldi. Avukat, hakim ve savcının saldırıya uğramasının olağan hale getirildiği bir süreçten geçiyoruz. Daha çok adalet talebimizi bir kez daha, bizi duyana kadar haykırmaya devam edeceğiz" denildi.

Daha sonra şair ve yazar Ataol Behramoğlu, cezaevinde bulunan gazetecilerin düşünce suçundan dolayı içeride olduklarını belirterek, 12 Ocak 2012'de yazdığı 'Kara bir rüzgar' isimli şiirini okudu.