ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Patronların kârı işçilerin kanıyla büyüyor'

Tüpraş'ta işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle meydana gelen iş cinayetine ilişkin ortak açıklama yapan DİSK, KESK ve TMMOB, "Patronların kârı işçilerin kanıyla büyüyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 17:42

İZMİR- TMMOB İzmir İl Koordinasyonu, DİSK Ege Bölge Temsilciliği ve KESK İzmir Şubeler Platformu, dün Tüpraş'ta işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmaması nedeniyle meydana gelen iş cinayetine ilişkin ortak bir açıklama yayımladı.

'BU CİNAYET GÖZ GÖRE GELDİ'

"Patronların kârı işçilerin kanıyla büyüyor" denilen açıklamada, "Bu kaza kader değildi, söz konusu iş cinayetine adım adım gelindi. Hükümet Tüpraş'ı özelleştirdi, patron taşeronlaştırdı, işçiler üzerindeki üretim baskısını arttırdı. İşçilerin uyarıları dikkate alınmadı. Verdikleri mücadele OHAL ile engellendi. Koç Holding kârını 11 kat artırırken, işçilere ölüm düştü. Evet, bu cinayet göz göre göre gelmiştir" diye belirtti.

Açıklamada, "Nafta tankının bakım sonrasında kapağının sıkışması üzerine, kapakta kesme işlemi yapılmaya çalışılmış, ancak bu işlemden önce tankın içinde yapılması gereken gas-free testinin yapılmadığı anlaşılmaktadır. Bu da Tüpraş'ın, taşeron firma tarafından yapılan işlemleri işçi sağlığı ve iş güvenliği açısından gerekli bir biçimde denetlemediğini göstermektedir" diye kaydedildi.

İşçiler ölürken üretimin devam etmesi için çevik kuvvetin gelip ailelerin uzaklaştırılması, onların hastaneye yönlendirilmesi, olayın örtbas edilmeye çalışılması aslında olayın iş kazası değil cinayet olduğunun en açık göstergesi olduğunu ifade edilen açıklamada, "Söz konusu cinayetin sorumlusu ise Tüpraş üzerinden helikopterle geçip giden patronun kendisidir. Patronların kârları, denetimsizlikle, görmezden gelmeyle, işçilerin kanıyla büyümektedir" diye vurgulandı.

YETKİLİLERİN BAŞSAĞLIĞI DİLEYECEK YÜZÜ YOK

Aliağa Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz'ın "büyütecek bir şey olmadığını" söyleyerek, "adli bir vaka, talihsiz bir olay" demesi, AKP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir milletvekili Hamza Dağ'ın, "Her şey normal, işletme üretime devam ediyor, bir sıkıntı yok, birkaç ölü var, üzgünüz" ifadelerini kullanması, Tüpraş yönetiminin, suçu 'alt yüklenici' diyerek taşeron firmaya atarak işin içinden sıyrılmaya çalışması, Türkiye'de iş cinayetlerindeki patron-devlet-AKP üçgenini bir kez daha gözler önüne serdiğinin altı çizilen açıklamada, "Sendikasız, güvencesiz ve uluslararası normlara uygun olmayan çalışma koşullarının ortaya çıkmasından patronundan kamu görevlilerine kadar herkes korkmakta ve bu cinayetin üstü örtülmeye çalışılmaktadır. Aliağa'daki sendikaların, siyasal partilerin hastaneye giderek ailelere başsağlığı dileyecek yüzlerinin olmaması bundandır" denildi.

'SORUMLULARDAN HESAP SORULSUN'

DİSK, KESK ve TMMOB, "Bu iş cinayetinin sorumlularına derhal soruşturma açılmasını, bu cinayete göz yuman patronların, kamu görevlilerinin yargı önüne çıkarılarak sorumlulardan hesap sorulmasını talep ediyoruz, tüm yurttaşları taşeron sistemi ve esnek, kuralsız çalışmaya karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz" diye belirtti.