ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

KOD-A işçileri toplu sözleşme istedi

Kod-A işçileri, sendikaya üye olmanın anayasal bir hak olduğunu hatırlatarak, patronu toplu sözleşme masasına davet etti.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 15:05

HABER MERKEZİ- Kod-A Bilişim'de sendikalı oldukları için baskıya maruz kalan ve işten çıkarılan işçiler bir kez daha eylem yaptı.

DİSK'e bağlı Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Kod-A Bilişim işçileri, şirketin İTÜ'nün içinde olması dolayısıyla üniversite önünde eylem yaptı. İşçiler, çalışırken eşitsizliğe, baskılara, sürgünlere, tehditlere maruz kaldıklarını, sendikalı oldukları için işlerine son verildiğini söyledi. "Kod-A işçisi köle değildir", "Sendika hakkımız engellenemez" sloganları atan işçiler İTÜ önünde basın açıklaması yaptı.

Dün Tüpraş'ta hayatını kaybeden dört işçi için saygı duruşunun yapıldığı eyleme İTÜ öğrencileri de katıldı. İşçilere, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Sosyal-İş Sendikası Genel Başkanı Metin Ebetürk, Limter-İş Genel Başkanı Kanber Saygılı'nın yanı sıra Gıda-İş, Cam Keramik-İş Sendikası, Lastik-İş ve Emekli-Sen yöneticileri destek verdi.

DİSK Genel Başkanı Beko burada yaptığı konuşmada, Tüpraş'ta yaşanan iş cinayetine dikkat çekerek "iş cinayetlerinde Türkiye, Avrupa birincisi, dünya üçüncüsü kalmak istemiyorsa, mutlaka Uluslararası Çalışma Örgütü kriterlerine uygun iş sağlığı ve güvenliği sağlamak zorundadır" dedi. "Başbakan 'korkmayın sendikalara üye olun' çağrısı yaptı. Ülke genelinde binlerce işçi sendikalarına üye oldular ama, sonra atılan işçiler de ortada kaldı" diyen Beko, sendikalı oldukları için atılan işçilere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sahip çıkması gerektiğini söyledi.

İşçiler adına konuşan Sosyal-İş Başkanı Metin Ebetürk, "Baskı tehdit ve sürgünlerle bir yere varamazsınız, mutlaka gerekli çoğunluğu sağladığımız ve bakanlık tarafından tarafımıza ulaştırılan belgeyle, güzel bir toplu sözleşmeyi yiğit Kod-A işçilerine hediye edeceğiz. İşvereni anayasal hakkımız olan sendikaya saygı göstererek toplu iş sözleşmesi masasına oturmaya davet ediyorum" diye belirtti.

Sendika yöneticileri açıklamanın ardından Kod-A patronuyla görüşmek üzere İTÜ bünyesinde bulunan Arı Tekno Kent'e gittiler.