ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Rakka Platformu'nun sonuç bildirgesi açıklandı

Eyn İsa'da gerçekleştirilen Rakka Platformu, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 18:34

EYN ÎSA- Bu sabah bölgedeki aşiret ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla Eyn İsa'da gerçekleştirilen Rakka Platformu, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi.

Sonuç bildirgesi El Bûxemîs Aşireti Şeyhi Husen El Raşid tarafından okundu. Bildirgede şu ifadelere yer verildi:
"-Bölgelerimizi teröristlerden kurtaran ve gelecekte korunmamızın temelini sağlayacak DSG güçlerini destekliyoruz.
-İlk günden beri emek ve rolü olan, kovandaki bal arıları gibi her aşamada çalışma yürüten, yüzlerce köy ve beldeyi örgütleyen Rakka Sivil Meclisi'nin sesimizi dünyaya ulaştırmak için büyük rol oynadığını vurguluyoruz. Tüm bölge tamamen özgürleşinceye dek Rakka Sivil Meclisi'ne desteğimizi sürdüreceğiz.
-Suriye durumuna müdahale eden ve milliyetçi, mezhepçi ve ayrılıkçı egemen sistemler, bölge güçleri ve terörist örgütler Rakka halkı arasında karmaşa çıkarmak istiyorlar. Biz, buradan Rakka eyaletinin halkların kardeşliği temelinde ortak yaşam örneğine dönüştürmek için uzlaşıya dayalı siyaset yürüteceğimizi bildiriyoruz.
-Özgürleştirme savaşında kadınların ve gençlerin direniş ve mücadelesini unutmayacağız, onlar mücadeleleri ile en iyi direniş ve fedakarlık efsanelerini yazdı. Özgür toplumu yönetebileceklerini ispatladılar.
-Rakka dışındaki halkımıza geri dönmeleri ve hep birlikte yıkılan kentimizi inşa ederek demokratik ve özgür yaşama ulaşma çağrısı yapıyoruz.
-Kentin yeniden inşası için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz. Yıkım gücümüzden fazla olduğu için barış ve özgürlük isteyen, teröre karşı olan tüm güçlere, başta Rakka kentine yardım elini uzatan Uluslararası Koalisyon'a yardım çağrısı yapıyoruz. Bu yardım hükümetler ve sivil örgütler yoluyla gerçekleşebilir.
-Ortak yaşam ve halkların kardeşliğini geliştirmek ve demokratik, çok renkli ve merkezi olmayan Suriye için; Suriye'nin tüm bölgeleriyle, özellikle Kuzey Suriye ile ortak çalışmaları geliştireceğiz.