ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İlham Ehmed: Rakka halkına destek olacağız

Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed, Rakka'nın yeniden inşası için Rakka Sivil Meclisi'ne ve kent halkına destek olacaklarını söyledi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 15:21

EYN ÎSA- Rakka Platformu'nda konuşan Demokratik Suriye Meclisi (DSM) Eşbaşkanı İlham Ehmed, Rakka'nın yeniden inşası için Rakka Sivil Meclisi'ne ve kent halkına destek olacaklarını söyledi ve Demokratik Kuzey Suriye Federasyon sisteminin Suriye krizini çözecek tek sistem olduğunu belirtti.

Toplantının Rakka kentinin özgürleştirilmesinden sonraki sürece hazırlık çerçevesinde gerçekleştiğini belirten İlham Ehmed, "Özgürleştirilmeden sonraki aşama en önemli olanı. Yüzlerce genç Rakka kentinin özgürleştirilmesi için canını feda etti ve halkını çetelerden kurtardı" dedi.

İlham Ehmed ayrıca DSM'nin Rakka'nın yeniden inşası için tüm gücüyle kent halkına ve Rakka Sivil Meclisi'ne destek olacağını ifade ederek, "Çetelerin tekrardan kente girmemesi için sorumluluklarımızı yerine getireceğiz. Rakka halkı iradesiyle, ortak ve demokratik bir şekilde bölgelerini yönetecek" diye konuştu.

Konuşmasının devamında kadın ve gençlerin rolüne dikkat çeken İlham Ehmed, "Rakka kentinde toplumsal adalet temelinde toplumun inşası ve gelişmesinde en büyük görev kadınlara ve gençlere düşüyor. Toplumun örgütlenmesinde başlıca güç onlardır" diye belirtti.

IŞİD çeteleri ve terörist grupların toplumu parçalama siyasetini esas aldıklarını kaydeden Ehmed, "Siyasetlerini gerçekleştirebilmek için toplumu birbirine düşürdüler. Böylece bölgeyi ele geçirdiler. Demokratik projelerimiz yoluyla bölgeyi örgütleyeceğiz. Artık toplum kendi gücüyle kendisini yönetebilecek, toplumum dış güçlere ihtiyacı yok. DSM olarak bölge toplumları arasında ilişkileri geliştireceğiz" ifadelerini kullandı.

DSM Eşbakanı İlham Ehmed, düzenlenen toplantının da Kürtlerin Rakka'da ne işi olduğu sorusunu soranlara iyi bir cevap olduğunu vurguladı, İlham Ehmed, "Bu topluluk bölge halkları arasındaki birliği gösteriyor. Demokratik federasyon sisteminin Suriye krizinin çözümünde ve Suriye'deki derin kriz ve savaşın sona ermesinde en uygun yol olduğu ispat olmuştur. Projemiz herkesi kucaklıyor" diye vurguladı.

Ehmed, "IŞİD çetelerine karşı savaşta çok fedakarlık yapıldı. Bugün toplum kendini örgütlüyor. Tüm demokratik güçlere çağrım, Rakka'nın yeniden inşasında Rakka Sivil Meclisi ve Rakka halkına destek olmalarıdır" diye konuştu.