ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Frankfurt'da Meşale Tolu için araç ve bisiklet konvoyu

Frankfurt Meşale ile Dayanışma Komitesi, Meşale Tolu ve diğer yargılanan 18 devrimci için mahkeme günü araç ve bisiklet konvoyu düzenledi.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 08:26

FRANKFURT- Frankfurt Meşale ile Dayanışma Komitesi, Meşale Tolu ve diğer yargılanan 18 devrimci için mahkeme günü araç ve bisiklet konvoyu düzenledi. "Meşale Tolu'ya ve Türkiye'deki tüm siyasi tutsaklara özgürlük" yazısının olduğu yüzlerce bayrak ve dövizle donatılmış araçlar ve bisikletlerle Frankfurt sokaklarını dolaştı.

Türkiye'nin Frankfurt Konsolosluğu önünde duran araç ve bisiklet konvoyu burada Türkçe, Kürtçe ve Almanca "Faşizme karşı omuz omuza" pankartını ve Meşale Tolu'ya özgürlük isteyen dövizler açarak kısa bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada Türkiye ve Kürdistan'daki binlerce tutsağın unutulmadığı ifade edilirken, Türk devletinin tutumu teşhir edildi.

Araç ve bisiklet konvoyu merkezi tren garı önünde de basın açıklaması yaptı. Açıklamada Meşale Tolu'nun aynı gün görülen davasına dikkat çekildi. Frankfurt uluslararası kitap fuarının açılış gününe denk gelen araç ve bisiklet konvoyu şehir merkezinde yoğun ilgiyle karşılaşdı. Birçok kavşakta çevredekiler zafer işaretleriyle eyleme destek verdi.

Frankfurt Meşale ile Dayanışma Komitesi'nin basın sözcüsü Mesut Duman, "Eylemimizle Frankfurt’tan Meşale Tolu ve Türkiye'deki tüm siyasi tutsaklara dayanışma mesajımızı iletmek istedik. Bugün uluslararası kitap fuarın açılışından dolayı dünyanın dörtbir tarafından gelen birçok insana ulaşacağız. Eylemimizle AKP iktidarının hukuksuz yargılama düzenine karşı  basıncı arttırmak istiyoruz. Alman devleti Türkiye'ye artık desteğini kesmeli, ekonomik ve siyasi olarak yaptırımlar uygulamalı" dedi.

Eylemi örgütleyenler arasında yer alan Cora Mohr'da "Sadece Meşale'yi düşünmüyoruz, adı bilinmeyen sayısız siyasi tutsakla da dayanışmada bulunmak istiyoruz. Çünkü Türkiye'de yüzlerce muhalif ve gazeteci politik nedenlerden dolayı zindanlarda" diye belirtti.

Eyleme aracıyla katılan Mehmet Ateş ise "Siyasi olarak farklı düşünenler Türkiye'de baskı görüyor, tutsaklık koşulları çok sert" diye kaydetti. Bu insanların yalnız olmadıklarını görmeleri ve hissetmelerinin önemli olduğunu ifade eden Ateş, Türkiye'de düşünce ve basın özgürlüğü, demokrasiyi savunan herkes tehlike altında olduğu için Erdoğan rejimine karşı Alman devletinin daha sert tutum alması gerektiğini ifade etti.