ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

FHKC Hapishane Kolu: Anlaşma işgale direniş hakkından taviz vermemeli

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Hapishane Kolu, Filistin Yönetimi ve Hamas arasında süren görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Ulusal bir strateji inşasının önemine dikkat çekilen açıklamada, FKÖ'nün demokratik temelde yeniden inşa edilmesi ve Filistin halkının işgale karşı direniş hakkında taviz verilmemesi çağrısı yapıldı.

Etkin Haber Ajansı / 12 Ekim 2017 Perşembe, 16:37

KUDÜS - Filistin'in Gazze bölgesini kontrolünde bulunduran Hamas ile Filistin Yönetimi arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlanırken, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) Hapishane Kolu konuyla ilgili açıklama yaptı.

bdsturkiye.org'ta yer alan habere göre siyonist İsrail hapishanelerindeki FHKC'li esirler yapılan görüşmelere ve varılan anlaşmaları memnuniyetle karşıladı. Filistin Yönetimi'nin Gazze Şeridi'ne uyguladığı cezai yaptırımları acilen geriye çekmesi gerektiği uyarısında bulunan esirler, yaptırımların devam etmesi halinde olumsuz etkileri olacağına dikkat çekti.

FHKC Hapishane Kolu, esirlerin gelişmeleri büyük bir ilgiyle izlediğini belirterek, ulusal birlik ve mümkün olan her araçla işgale direnme hakkı için halklarının yanında duracaklarını vurguladığını kaydetti. Açıklamada, Hamas ve El Fetih arasındaki anlaşmanın uygulanmasının ulusal hakları ve halkın haklarını koruyacağını ümit edildiği belirtildi.

DİRENİŞ HAKKINDAN TAVİZ VERİLMEMELİ

Hapishane Kolu, direnişin silahlarının her zaman meşru silahlar olduğunu ve bu tür silahlara zarar verme veya el koyma yönünde herhangi bir teşebbüsün Filistin halkının direnme hakkının ihlali olacağını vurguladı. Açıklamada, halkın işgale direniş hakkı konusunda herhangi bir tavizin reddilmesi çağrısı yapılırken, "Her türlü uzlaşma işgalle olan kavgayı yönetecek ve halkımızın temel haklarından olan işgale direnme hakkı konusunda herhangi bir tavizi reddeden berrak bir politika oluşturacak bir ulusal mücadele stratejisinin inşa edilmesini sağlama almak zorundadır" denildi.

FHKC, açıklamasında Filistin Meclisi'ni düzenlenecek kapsamlı seçim yapılması önündeki tüm engellerin aşılması, Filistin Ulusal Konseyi'nin Filistin'in tüm politik renklerinin katılımıyla toplanması ihtiyacına vurgu yaptı.

FKÖ DEMOKRATİK TEMELDE YENİDEN İNŞASI EDİLMELİ

FKÖ'nün ulusal ve demokratik temelde yeniden inşasına çağrısı yapan FHKC, "En önemli görev yaşadıkları her yerlerde halkımızı ulusal bir zeminde temsil edecek Filistin Kurtuluş Örgütü'nü yeni bir ulusal ve demokratik temelde yeniden inşası ve işgale, işlediği suçlara ve bir bütün olarak Filistinlilerin var oluşuna son vermeyi amaçlayan bütün projelerine karşı duracak bir stratejinin devreye sokulmasıdır" diye belirtti.