ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Samsun'da da 'Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi' kuruldu

Özgecan Aslan'ın katledilmesinin ardından "Yaşamak İstiyoruz" şiarıyla eylem yapan kadınlar Samsun'da da "Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi"ni kurdu.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ekim 2017 Çarşamba, 16:28

SAMSUN- Özgecan Aslan'ın katledilmesinden bu yana her ayın 11'inde "Yaşamak İstiyoruz" şiarıyla eylem yapan kadınlar İstanbul, Ankara ve İzmir'in ardından Samsun'da da "Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi"ni kurdu.

İnsiyatifin kuruluş deklarasyonu için kadınlar ESP İl Temsilciliği'nde bir araya geldi. Açıklama yapan Kıymet İlgen, kadınların maruz kaldığı erkek şiddetinin son dönemlerde arttığını belirtti, "Şort giydi, göğüs dekoltesi vardı, kahkaha atıyordu denilerek şiddete maruz kalıyoruz. Aslında şiddete maruz kalmamız için tek bir neden yeterli, kadın olmamız" dedi.

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL'in erkeklerin elini iyice güçlendirdiğini ifade eden İlgen, "OHAL devam ettiği sürece kadınlara yönelik saldırganlıkta artarak sürecektir. Kadınların yaşaması için OHAL'in bir an önce kaldırılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kadınların şiddet ve ölümlere karşı özsavunma haklarını kullanan kadınların tutuklandığını anımsatan İlgen, "Özsavunma hakkını kullanan kadınlar serbest bırakılsın" dedi.

MEB ve Ensar Vakfı arasında imzalanan anlaşmaya da değinen İlgen, "Eğitim müfredatı ve çocuklarımız Ensar gibi tecavüzcü vakıflara ve cemaatlere teslim ediliyor. Ancak kadınlar bu gerici anlaşmaların uygulanmasına izin vermeyecek" şeklinde konuştu.

Yeni müfredatta "kız çocuklarına evlenerek kocalarına itaat etmeleri" ve "kocaya itaat etmenin ibadet olduğunun" yer aldığını vurgulayan İlgen, "Bir de müftülere nikah yetkisi veren yasa eklendiğinde çocuk yaşta evlilikler kolaylaşıyor, aynı zamanda çocuk yaşta doğumlardan meşrulaştırılmaya çalışılıyor" dedi.

İlgen, "Bu güne kadar mücadele ederek kazandığımız haklarımızın OHAL, KHK çemberi içerisinde çıkarılan yasalarla elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz. Susmayacağız. Yaşamak için yan yana gelip mücadele edeceğiz" diye belirtti.