ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Av. Tonç: Meşale'nin tutukluluğu basına yönelik baskıdan

Meşale Tolu'nun da aralarında bulunduğu 6 kişi tahliye edilmedi. Av. Kader Tonç karara itiraz edeceklerini belirtti.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ekim 2017 Çarşamba, 21:13

İSTANBUL- Ajansımızın tutuklu çalışanı Meşale Tolu'nun da yargılandığı davada 6 kişi tahliye edilmedi.

Avukatların duruşma salonu önünde yapmak istedikleri açıklamaya jandarma izin vermedi. Bunun üzerine avukatlar kampüs dışında açıklama yapmak durumunda kaldı.

Meşale Tolu'nun avukatı Kader Tonç, "Basına bilgi vermek istedik fakat; duruşma salonun önünde açıklama bile yaptırmadılar. Zaten soruşturmada yasaklı bir hakim karşımıza çıktı. İtiraz ettik ama bunu kabul etmedi. Biz bu karara da itiraz edeceğiz. Meşale'nin tutuklanması Türkiye'de basın ve ifade özgürlüğüne yönelik baskının sonucu. Bırakılan diğer 8 kişiden bir farkı yok" dedi.

HDP Milletvekili Erdal Ataş, bu davanın başından sonuna tamamen hukuksuz olduğunu vurguladı, duruşmada haksızlıklarla sona erdiğini söyledi. Ataş, "Meşale dahil diğer arkadaşlarımız da rehin tutuluyor. Arkadaşlarımız muhalif olduğu için, muhalif gazetecilik yaptıkları için tutuklular. Muhalif güçleri engelleme adına bu duruşmalar yapılıyor. İddiaların hepsinin asılsız olduğunu gördük, hukuksuzluk bitene kadar mücadele edeceğiz" diye konuştu.