ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'den TÜPRAŞ için soru önergesi

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, TÜPRAŞ'ta yaşanan ve 4 kişinin yaşamını yitirdiği patlamaya ilişkin Meclis Başkanlığı'na, HDP Milletvekili Yiğitalp ise Çalışma Bakanı Sarıeroğlu'nun yanıtlaması talebiyle önergeler verdi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ekim 2017 Çarşamba, 15:12

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi'nde 4 işçinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan patlamaya ilişkin Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Kerestecioğlu, 1972 yılında kurulan ve hali hazırda bin 353 kişinin çalıştığı bilinen Koç Holding’e ait TÜPRAŞ Aliağa Rafinerisi'nde boş nafta tankındaki bakım sırasında, gaz sıkışmasının neden olduğu belirtilen bir patlama meydana geldiğini hatırlattı.

Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz'ın patlamada yüklenici firma çalışanları Kemal Şaşmazer, Yusuf Kepenek, Mehmet Karademir ve Mehmet Dere’nin hayatlarını kaybettiğini ve patlamanın bir "iş kazası" olduğunu söylediğini kaydeden Kerestecioğlu, "Hayatını kaybeden kişilerin Tüpraş personeli olmadıkları, Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz’ın 'yüklenici firma' çalışanları olarak adlandırdığı taşeron işçiler oldukları bilinmektedir" dedi.

Kerestecioğlu, "Bakımın yapıldığı alanda izolasyonun yapıldığı ancak işin hızlandırılması için izolasyonun önceki gün yani bakım henüz bitmeden söküldüğü ve bu ihmalin patlamaya sebep olduğu" yönündeki iddiaları hatırlattı.

Geçtiğimiz Ağustos ayında TÜPRAŞ'ın, geçen sene ilk yarı dönemde kapasite kullanımının yüzde 100,9, bu yıl ise yüzde 111.5 olduğu verilerinin paylaşıldığını anımsatan Kesertecioğlu, şunları kaydetti: "Koç grubu, rafineriyi hesaplanmış güvenli ve normal çalışma şartlarının yüzde 100'ü geçmemesi gerektiği gerçeğine karşın, kapasitesinin üzerinde çalıştırmış, planlama yapılmadan, altyapı çalışmaları olmadan atılan bu adım, potansiyel güvenlik açığı doğurmuştur."

Kerestecioğlu, şu soruların yanıtlanmasını talep etti:

-Yaşanan faciadan kaç işçi zarar görmüştür? Kaç işçi hayatını kaybetmiştir? Sağlık durumları nasıldır? İşçiler kalıcı sağlık sorunları yaşamakta mıdır?

-Yaşanan patlamada bir ihmalin olup olmadığı ile ilgili bir soruşturma ve inceleme başlatılmış mıdır? Söz konusu alanda patlamadan sonra izolasyonun yapıldığı iddiası üzerine bir inceleme başlatılmış mıdır?

-Ürünün bir kıvılcımla patlama riski olduğu açıkken, bakım bitmeden izolasyon neden sökülmüştür?

-İşi hızlandırmak için izolasyonun söktürülmesini kim istemiştir? İzolasyon olmadan çalışma iznini kim vermiştir?

-Koç Grubu’nun, rafineriyi kapasitesinin üzerinde çalıştırması sonucunda patlamanın gerçekleştiği güvenlik açığı iddiası ile ilgili Koç Grubu’da bir inceleme başlatılacak mıdır?

-İş kazası diyerek tanımlayamayacağımız böyle patlamaların bir daha yaşanmaması için Bakanlığınız herhangi bir önlem alacak mıdır?

-6331 sayılı İSG Kanunu doğrultusunda çok tehlikeli sınıfta yer alması gereken firma, iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi istihdam etmekte midir, işyerinde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin tespit ve öneri defteri var mıdır? İşyerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi çalışıyorsa yaşanan patlama öncesi firmaya öneri ve uyarılarda bulunmuşlar mıdır? Bu uyarılar deftere işlenmiş midir?

-Yine 6331 sayılı yasa gereği işyerinde risk değerlendirmesi ile iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri yapılmış mıdır? İSG Kurulunun, acil durum planı ve patlamadan korunma dökümanı var mıdır?

-Patlamanın yaşandığı işyerinde sendika var mıdır? Yok ise çalışan temsilcisi seçilmiş midir? Seçildiyse İSG Kuruluna katılmakta mıdır, kendisine özel olarak İSG eğitimi verilmiş midir?"

Konuya ilişikin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren HDP Milletvekili Sibel Yiğitalp ise "Daha önce TÜPRAŞ'ta yaşanan yangın ve patlamalarla ilgili kaç kez suç duyurusu yapılmıştır ve bunların sonucunda hangi işlemler yapılmıştır" diye sordu.