ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Kızıl Yardım: Türkiye'ye karşı siyasi baskıyı arttırmalıyız

ETHA çevirmeni ve gazeteci Meşale Tolu'nun mahkemesi öncesi Almanya'da faaliyet yürüten Kızıl Yardım (Rote Hilfe) örgütü yazılı açıklama yaptı. Meşale Tolu ile dayanışma komitesinin aktif bir bileşeni olan Kızıl Yardım, "Türkiye hükümetine kınamak yetersiz. Aynı zamanda NATO'da işbirliğine ve ortak istihbarat çalışmasına son vermelidir. Siyasi baskıyı arttırmalıyız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ekim 2017 Çarşamba, 08:09

BERLİN- Almanya'da tutsakların siyasi ve dayanışma örgütü olan Kızıl Yardım (Rote Hilfe) örgütü Meşale Tolu'nun mahkemesi öncesi açıklama yaptı. Almanya'da Meşale Tolu için dayanışma komitesinin aktif bir bileşeni olan Kızıl Yardım örgütü, "Meşale Tolu ve tüm siyasi tutsakların özgür kalana kadar mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmeliyiz" dedi.

Kızıl Yardım'ın yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verildi: "Kızıl Yardım örgütü olarak düzenlediğini bu etkinliğinizi selamlıyoruz, değişik kesim ve siyasetleri bir araya getirebildiniz. Meşale yanısıra eşi Suat Çorlu ve yüzlerce tutuklu gazeteci ve siyasetçinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Hep birlikte basın ve ifade özgürlüğünü savunuyoruz. Hepimiz de biliyoruz ki Türkiye'de bunlar artık yok. Tutuklama saldırısı yaşanmadığı bir gün yok. Türkiye diktatörlüğe dönüşüyor ama bu sadece son dönem olanlar ile değil. Yıllardır sol kurum ve örgütlerine ve Kürt ulusal hareketine yönelik tutuklama saldırısı hep devam etti.

Meşale hakkında açılan soruşturma kesinlikle siyasidir ve basını susturma hedefiyle yapılmıştır. İktidar bunu başaramayacak. Özellikle hepimiz OHAL, KHK ve siyasi baskılara karşı muhalif ve ilerici güçleri desteklemeliyiz. Alman hükümetini de eleştirmeliyiz. Almanya'da türk sol ve kürt hareketine yönelik baskıları devam ediyor ve terör örgütü üyesi iddiasıyla yıllarca hapis yatıyorlar. Bugün Meşale için mücadeleyi büyütürken, Almanya'da 10 Kürt aktivisti ve 10 ATİK üyesi tutsak durumda. Türkiye hükümetine kınamak yetersiz. Aynı zamanda NATO'da işbirliğine ve ortak istihbarat çalışmasına son vermelidir. Siyasi baskıyı arttırmalıyız.

Bu anlamda Meşale'nin ailesine, yoldaşlarına ve tüm dostlara başarılar ve sabır diliyoruz. Meşale, Suat Çorlu, Deniz Yücel ve Peter Steudtner'in başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların özgür kalana kadar mücadeleyi büyütmeliyiz."