ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İspanya ve Katalonya'da referandum yorumları

İspanya ve Katalonya'da bazı sol örgüt ve sendikaların referandum ile görüşleri 3 Ekim'de Revoltmagazin sayfasında yayınlandı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ekim 2017 Çarşamba, 14:19

HABER MERKEZİ- İspanya ve Katalonya'da bazı sol örgüt ve sendikaların referandum ile görüşleri 3 Ekim'de Revoltmagazin sayfasında yayınlandı.

İZQUİERDA UNİDA (İU)

Biz halen siyasi çözüme inanıyoruz, müzakerelerin yürütülmesi ve referandum ile Katalonya toplumu kendi geleceği üzerine karar vermeli. Aynı zamanda belirtmeliyiz ki, çeşitli ulusalcı hareketlerin büyümesini engellemek ve devlet krizinden kurtarmak için "Federal Cumhuriyetin" oluşturulması bizim için en uygun yöntemdir.

CONFEDERACİON NACİONAL DEL TRABAJO (CNT)

Bizler Katalonya işçi sınıfı ile dayanışmaya çağırıyoruz çünkü onlar iki defa sömürülüyorlar, hem ekonomik hemde askeri. Ulusal hükümetin askeri yöntemleri ve baskıyla müdahale etmeye çalıştığını gördük. CNT, Katalonya'daki kardeş ve kızkardeşlerimiz ile özgürlüğümüzü ve haklarımızı savunmak için ayağa kalkıyor.

CONFEDERACİON GENERAL DEL TRABAJO (CGT)

Genel grev ve referandum için çağrı yapmamız için üç neden var. Birincisi; son günlerde gördüğümüz gibi insani hakların ortadan kaldırılmasına karşı çıkıyoruz. Bu özellikle işçi sınıfına yönelik bir saldırıdır ve onların kendisi savunma imkanlarını ortadan kaldırıyor. İkincisi, tüm askeri, polis ve güvenlik güçlerin değişik çalışma alanlarından geri çekilmesini, üçüncüsü; 2010 ve 2012 yılından itibaren uygulanan işyasa reformların geri alınmasını istiyoruz.

PARTİDO COMMUNİSTA DE ESPANA (PCE)

Şuan Anayasanın 155 maddesini ortadan kaldırmak için zaman değil, ama aynı zamanda bağımsızlığın ilan edilecekte zaman değildir. Bizler tüm siyasi güçlerin demokrasiyi savunmak için bir araya gelmeleri için çağrı yapmalıyız. Bundan dolayı ayrışmayı savunmuyoruz ama cumhuriyetçi federal bir devlet fikrin arkasındayız, bu aynı zamanda tüm uluslara kendini tayin etme hakkını ve eşit sosyal hakların garantisi vermelidir.

RECONSTRUCCİON COMMUNİSTA

Katalonya halkın düzenlediği bir referandum ile karar vermesi sorunun çözümüdür. Sadece işçi sınıfın egemenliği altında bu çağrın nitelikli bir değişime uğrayabilir. Bizim için bu süreçten çıkış sadece bağımsızlığa 'Evet' veya 'Hayır' demek değil, gerici Monarşi'nin yıkılması ve halkçı federal bir cumhuriyetin oluşturulmasından geçer.

PODEMOS

Bizim fikrimiz net. İkili oynamıyoruz. Katalonya'da bağımsızlık ilan edilmesi için koşullar daha oluşmadı ve ondan dolayı müzakere sürecin başlayacağını inanıyoruz.

CANDİDATURA D!UNİTAT POPULAR (CUP)

Bugünlerde işçi sınıfı ve sosyal hareketler genel greve çağrı yapıyor ve arttan baskıları engellemek istiyoruz. Biz ülkede grev ilan ediyoruz çünkü devletin şiddetini karşıyız. Diktatörlük döneminde olduğunda gibi bugün demokraside, demokratik ve sosyal hakların yanısıra UKKTH talebini ortadan kaldırıyor. Bugün tek sloganımız-Grev.