ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Hindistan'da çocuklarla 'cinsel ilişki' tecavüz sayılacak

Kadın ve çocuğa tecavüzün en çok yaşandığı ülkelerden olan Hindistan'da, 15-18 yaş arasındaki kız çocuklarıyla cinsel ilişki resmi nikah dahi olsa tecavüz sayılacak.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ekim 2017 Çarşamba, 16:21

YENİ DELHİ- Kadın ve çocuğa yönelik taciz ve tecavüz saldırılarının en çok yaşandığı ülkelerden olan Hindistan'da, Anayasa Mahkemesi "yasal eş" dahi olsa 15-18 yaş arasındaki kız çocuklarıyla cinsel ilişkiyi ceza kanununda tecavüz olarak kabul etme kararı aldı.

Tecavüze ilişkin yasadaki istisnanın kız çocuklarının bedensel bütünlüğünü ihlal ettiği belirtilen açıklamada yasadaki istisnanın ayrımcı, değişken ve kanun yerine birinin kararına bağlı olduğu belirtildi.

Anayasa mahkemesi çocukların erken yaşta evlendirilmesi konusundaki endişelerini de ifade etti.

KIZ ÇOCUKLARININ YÜZDE 47'Sİ ÇOCUKKEN EVLENDİRİLİYOR

Hindistan Anayasa Mahkemesi Dünya Kız Çocukları Günü'nde yaptığı açıklamada merkez hükümete ve eyalet hükümetlerine ülke genelindeki çocuk evliliklerini engellemek için önleyici tedbirler alma çağrısı yaptı.

Independent Thought (Bağımsız Düşünce) tarafından imzaya açılan tartışmalı yasada, bu karardan önce bir erkek 15-18 yaşlarındaki eşiyle birlikte olduğunda bu tecavüz sayılmıyordu fakat bu istisna "yasal rıza" yaşının 18 olmasıyla çelişkili bir durumdu.

Dünyada en fazla çocuk yaşta evlendirilen kız çocuğu Hindistan'da bulunuyor. Hindistan'da kız çocuklarının yüzde 47'si 18. doğum günlerinden önce evleniyor. Eyaletten eyalete "çocuk gelin" oranları yüzde 69'dan yüzde 65'e değişen Hindistan'da 15'inden önce evlenen kız çocuklarının sayısı azalsa da 15-18 yaşları arasındaki kızların evlenme oranlarında artış yaşanıyor.