ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Bağımsızlık referandumu komisyonu hakkında tutuklama kararı

Irak Federal Mahkemesi, Federe Kürdistan Bölgesi'nde bağımsızlık referandumunu organize eden yetkililer hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Etkin Haber Ajansı / 11 Ekim 2017 Çarşamba, 18:17

HABER MERKEZİ- Irak Federe Kürdistan Bölgesi'nde 25 Eylül'de yapılan ve yüzde 93 "Evet" ile sonuçlanan bağımsızlık referandumuyla ilgili soruşturma yürüten Irak Federal Mahkemesi, Federe Kürdistan Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu Başkanı ile üyeleri hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Referandumda oy kullanan 10 Kürt parlamenterin vekilliklerinin düşürülmesi için yapılan başvuruya "yetkisizlik" kararı veren Irak Federal Mahkemesi, kararın Irak Ulusal Güvenlik Meclisi'nin "referandumun Irak Federal yasalarına aykırı olduğu" iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine alındığını açıkladı.

Mahkemenin kararında Yüksek Seçim ve Referandum Komisyonu başkan ve üyeleri hakkında verdiği kararın 329 Sayılı yasaya dayandırıldığı belirtildi.

Irak Federal Mahkemesi, saatler önce de referandumda oy kullanan 10 Kürt parlamenterin vekilliklerinin düşürülmesi için yapılan başvuruya "yetkisizlik" kararı vermişti.