ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Puigdemont: Bağımsızlık ilanını ertelemeliyiz

Katalonya Başkanı Puigdemont bağımsızlık ilanının ertelenmesini istedi: "Bir diyalog dönemi açabilmek için bağımsızlık ilanını bir kaç hafta ertelemeyi öneriyoruz. Herkes sorumlu davranırsa çatışma sakin ve anlaşılır bir şekilde çözülebilir."

Etkin Haber Ajansı / 10 Ekim 2017 Salı, 20:59

HABER MERKEZİ- Katalonya Başkanı Puigdemont bağımsızlık ilanının ertelenmesini istedi.

Katalonya parlamentosu, bağımsızlık referandumunun ardından bugün toplandı. Açıklanandan bir saat gecikmeli olarak başlayan oturumda bağımsızlık ilan edilmesi bekleniyordu. Ancak Katalonya Başkanı Puigdemont, bağımsızlık ilanının ertelenmesini istedi.

Puigdemont'un konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

"Bugün burada açıklayacağım şey kişisel bir tercih değil. Bu referandumun sonucuyla ilgili. 1 Ekim günü Katalonya ekstrem koşullar altında bağımsızlık için bir referandum gerçekleştirdi. Tüm dünya polis saldırısının görüntüleriyle dehşete kapıldı. 1 Ekim'i mümkün kılan herkesi hatırlamak istiyorum. Franco'nun ölümünden bu yana Katalonya, İspanya'nın demokrasisinin sağlamlaştırılmasına katkıda bulundu. Katalonya, İspanyol anayasasını kendi kendini yönetmesi için bir başlangıç ​​noktası olarak gördü, ancak İspanyol seçkinleri bunu son aşama olarak gördü.

2005 yılında Katalan Parlamentosu'nun çoğunluğu yeni bir statü (otonomi) teklifini onayladı. Madrid'in bu yeni statüye ilk cevabı aşağılamak oldu.

18 kez ve mümkün formatlarda, referandumda hemfikir olmak için diyalog başlatmak istedik. İspanya durumu düzeltmek için hiçbir şey yapmadı. Sandıklar bağımsızlığa evet diyor ve bu bizim anladığımız tek dil.

Bugün, Katalonya'nın bir cumhuriyet biçiminde bağımsız bir devlet haline gelme yetkisinin olduğunu hükmediyorum.

Bir diyalog dönemi açabilmek için bağımsızlık ilanını bir kaç hafta ertelemeyi öneriyoruz. Herkes sorumlu davranırsa çatışma sakin ve anlaşılır bir şekilde çözülebilir."

Katalonya'da resmi açıklamaya göre, seçmenlerin yüzde 90,18'i bağımsızlıktan yana oy kullanmış, yüzde 7,83'ü ise "hayır" oyu kullanmıştı.