ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

ABD Büyükelçisi Bass'ın görüşme talebine hükümetten ret

ABD ile Türkiye yönetimleri arasında yaşanan vize gerilimi sonrası Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'ın görüşme teklifini reddetti.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ekim 2017 Pazartesi, 15:12

ANKARA - ABD'nin Türkiye'ye yönelik olarak aldığı vize yasağından sonra Bass'ın görüşme talebi Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından reddedildi.

ABD İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz'un tutuklanması ardından iki ülke yönetimi arasında başlayan gerilim, vizelerin karşılıklı askıya alınmasıyla artmıştı. Ardından bir başka Başkonsolos çalışanı hakkında gözaltı kararı çıkarılmıştı. İsmi henüz açıklanmayan konsolosluk çalışanının eşi ve oğlunun gözaltına alındığı kesinleşmişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, soruşturmanın gizli olduğunu ve bakan olarak dahi içeriğini bilmediğini açıkladı. A Haber'e konuşan Gül, "Bu Türk yargısının verdiği bir karardır. Dışişleri Bakanlığımız açıklama yaptı, 'Diplomatik dokunulmazlığı bulunmayan kişi' diye… Türk vatandaşları ile ilgili bir yargılama yapması Türkiye'nin hakkıdır. Yargı tarafından yürütülen bir süreçtir. Herkesin saygılı bir şekilde süreci takip etmesi gerekir. Soruşturma da gizli olduğu için ben adalet bakanı olarak da içeriği ile ilgili bilgi sahibi değilim. Yargı kendi içinde çalışmasını yapıyor. Ben bu hususta bu gerekçe ile verdiği kararı ABD'nin gözden geçireceğine inanıyorum. Dışişleri Bakanlığımız da gerekli çalışmaları gerçekleştirdi" dedi.