ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Dove'dan ırkçı reklam: Amerika siyahlara ne söylüyor?

Siyah tenli kadının kremini kullandıktan beyaz bir kadına dönüştüğü reklamı büyük tepki alan Dove, Twitter'dan özür diledi. Irkçılık yerine "bazı hassasiyetler" ifadesi kullanan firmanın açıklamasını samimi bulmayan sosyal medya kullanıcılar Dove'un geçmişte yaptığı ırkçı reklamları twitledi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ekim 2017 Pazartesi, 11:42

HABER MERKEZİ- Irkçılık dünyanın her yerinde ve hayatımızın her alanında karşımıza çıkmaya devam ediyor. Irklar arası dayatılan üstünlük aynı zamanda kadınlar arasındaki rekabetle de pekiştiriliyor.

Bunun son örneklerinden biri dünyaca ünlü kozmetik markası olan Dove'un yayınladığı bir vücut kremi reklamı oldu. Reklamda, siyah bir kadın üzerindeki kahverengi tişörtü çıkarıp markanın makyaj temizleyici ürününü kullandıktan sonra beyaz bir kadına dönüşüyor. Sosyal medya paylaşım sitesi olan Facebook'ta yayınlanan reklam filmini fark eden makyaj artisti Naythemua, ekran görüntüsü aldı ve tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Amerika siyahlara ne söylüyor? Tenimizin rengiyle yargılandığımızı. İnanıyorlar ki… Tenin ne kadar koyuysa o kadar daha az güzelsin."

Irkçı reklamın sosyal medyada yayılmasıyla birlikte tepkiler çığ gibi büyüdü. Sosyal medya kullanıcıları, geçmiş zamanlarda yayınlanan ırkçı sabun reklamlarını hatırlatarak Dove'un reklamlarıyla birleştirdi.




Kullanıcıların birçoğu siyah renk olan tenlerinden gurur duyduklarını vurgulayarak, Dove'un özür dilemesini istedi.