ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Beştaş: Bu tasarıyı Meclis'e getirmeyin

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıya ilişkin konuşan HDP Milletvekili Beştaş, tasarıyla çocuk evliliklerin önünün açılacağını belirtti, "Bu tasarıyı Meclis'e getirmeyin" diyerek hükümete seslendi.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ekim 2017 Pazartesi, 17:43

ANKARA- HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısına ilişkin Meclis'te basın toplantısı düzenledi.

AKP'ye söz konusu yasa tasarısını Meclis Genel Kurulu'na getirmeme çağrısında bulunan Beştaş, "Bu tasarıyla ilgili, kamuoyunu yanıltmaya çalışıyorlar. Onların gerekçeleri; nikah işlemlerini hızlandırmak, kolay ve seri hizmet sunmak. Bu gerekçeler işin arka planındaki gerçekleri kapatmak amacını taşıyor. Bu gerekçeler baştan sona bir safsata. Nikah kıymak için kimse kuyrukta değil şu anda. Herkes istediği güne, saate nikah için randevu alabiliyor. Bu konuda bir talep yok, rahatsızlık, şikayet yok" dedi.

Hükümetin amacının kadınları eve kapatmak olduğunun altını çizen Beştaş, yasa tasarısıyla çocuk yaşta evliliğin önünün açıldığını belirtti ve ekledi: "2015'te Meclis’e çocuk evliliklerini meşrulaştıran bir öneri gelmişti. Kamuoyu tepkisiyle o geri çekildi ama AKP iktidarı arkadan dolanarak yasalaştırdı. 12 yaşın üzerinde rıza varsa ya da evlenme vaadi varsa beraat gerekçesi kabul edilecek. Çocuk istismarı devam edecek. Çocuk evlilikleri hiç önlenmedi, önlenmek istenmedi. Çocuk evlilikleri konusunda Türkiye 2. sırada."

AKP'nin istismarcılara da af getirdiğine dikkat çeken Beştaş, " Evde yapılan doğumların nüfus müdürlüğüne bildirilmesi düzenlemesi yasada yer alıyor: Bir çocuğun tecavüze uğradığını öğrenmenin, bu tecavüzü kanıtlamanın yolu resmi tutanaklardır, hastane raporlarıdır. Şimdi doğumlar doğrudan nüfus müdürlüğüne bildiriliyor, tecavüzün üstü kapatılıyor. Kayıt dışı doğumların, istismarın yolunu açan bir düzenlemedir. İstismarcılara af geliyor" diye konuştu.

"Bu düzenleme kadınları diri diri gömmektir" diyen Beştaş, hükümete "Bu tasarıyı Meclis'e getirmeyin" diye seslendi. Beştaş, "Ayrışmayı daha fazla derinleştirmeyin. Kadınlar bu ülkede her şeyin yarısıdır. Nüfus olarak da, güç olarak da, irade olarak da. Kadınlar 'oldu' demeden hiçbir şey oldu bittiye getirilemez. Bunu geçirseniz bile kadın kazanımlarını ellerinden alamazsınız. Buna izin vermeyeceğiz" dedi.