ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Che: Ölmeyen, her daim genç bir önder

Ernesto Che Guevara, yeryüzünün dört bir köşesine yayılmış, duvarlarda, posterlerde yer almış; bazen Filistin bazense Latin Amerika'da, öğrencilerin, grevcilerin, bilcümle direnişçinin yumruğunda ansızın parıldamışsa boşuna değildir. Çünkü onun uzaklara bakan gözleri dünya devrimine kenetlenmiştir.

Etkin Haber Ajansı / 09 Ekim 2017 Pazartesi, 11:08

ERDEM SARIYER- Enternasyonalizmin ve anti-emperyalizmin en büyük temsilcilerinden Ernesto Che Guevara, devrimininin önderlerinden biri olduğu Küba başta olmak üzere Arjantin, Bolivya gibi ülkelerin yanı sıra dünyanın dört bir yanında sevenleri tarafından anılıyor. Çünkü ölümsüzlüğe kavuştuğu gün olan 9 Ekim 1967'den bu yana 50 yıl geçti.

Che Guevara'nın kardeşi Juan Martin Guevara'nın 50. yıl dolayısıyla ettiği sözler Ernesto'nun günümüz için önemini vurguluyor: “Onun uğruna savaştığı eşitlik kavramı şu anda yok denecek noktada. O hayattayken çözmeye çalıştığı sorunlar şimdi çok daha büyük ve kötü durumda. Demek istediğim şu ki: bizim genç Che Guevara'lara ihtiyacımız var. Erkek ya da kız. Onun gibi liderliği eline alacak ve adalet savaşımızı ileriye taşıyacak kişilere ihtiyacımız var.”

Evet o hayattayken savaştığı emperyalizm daha da azgınlaştı. Dünya halkları hiç olmadığı kadar kapitalizmin elinde, sömürülüyor, inim inim inliyor. Bunun içindir ki baş eğmeyenlerin onun ruhuna ihtiyacı var. Bugün burjuva medyada, siyasette ve faşizmin etkisine girmiş her kesimden insanın dilinde Che'yi hedef alan söylemler çoğalıyorsa, bilmeliyiz ki onu daha çok sahiplenme zamanıdır. Emperyalizmin anti-propagandasının aracı haline gelerek, Che'ye savaş açanlar aslında bir amaç doğrultusunda hareket ediyor: Ezilenlerin gönlünde yer edinen Che imgesinin karalanması, yıpratılması. Ama ne yaparlarsa yapsınlar, Che'nin suretinde cisimleşen, devrime dair coşku ve inancı söndüremezler. Çünkü Che Guevara demek direniş demektir.

DÜŞMAN GÖRÜLDÜĞÜ TOPRAKLARDA ŞİMDİ BİR KAHRAMAN

Bolivya'da 60'lı yıllarda CIA destekli askeri bir diktatörlük hüküm sürüyordu. Che Kongo'nun ardından Bolivya'ya isyancıları desteklemek ve burada yeni bir devrim hareketi yakalamak amacıyla gitmişti. Guevara'nın ELN (Bolivya Ulusal Bağımsızlık Ordusu) ismiyle eylem yapan gerilla kuvvetleri Camri bölgesinde Bolivya ordusuna karşı bazı başarılar elde etti. Eylül'de ise ordu iki gerilla grubunu ve liderlerden birini öldürdü. Daha sonra hareketin büyük kısmı, 9 Ekim 1967'de La Higuera'da Che'nin öldürülmesiyle son buldu.

Şimdi ise Sosyalizme Doğru Hareket Başkanı Evo Morales Che'nin mirasını sahipleniyor. Morales, "Che için ağlama vakti değil. Antiemperyalist mücadeleyi güçlendirme ve derinleştirme vakti. Askeri diktatörlük karşısında bir grup cesur silahlı insan halk egemenliğini uygulamaya koymak için mücadele etti, Che bunun bir parçasıydı" dedi. Kültür Bakanı Wilma Alanoca, tüm Bolivyalıları Che'yi anma etkinliklerine davet etti. Alanoca, 50 yıl geçmesine rağmen Che'nin cesaretinin ve sevgisinin halkın kalbinde yattığını söyledi. Bugün ülkede anma etkinlikleri yapılıyor.

Bolivya Vallegrande'de bulunan, Che'nin bedeninin sergilendiği yer, şimdi onu sevenler tarafından sıkça ziyaret edilen bir mekana dönüştürüldü. La Higuera'da öldürülen Che'nin naaşı bu kentte yapılan araştırmalarla bulunarak Küba'ya götürülmüş, Santa Clara'da mücadele arkadaşlarının yanına defnedilmişti.

'CHE İMAJI'' NEDEN ESKİMİYOR?

Çoğu 'idol' yeniden üretilme sürecinde değersizleşir, dejenere olur. Ama neden Che Guevara'nın itibarı tersine bir orantıyla büyüyor ve kabul görüyor.

Günümüzde Che, dünyada en çok kullanılan simgelerden biri haline geldi. Herkesin bildiği meşhur fotoğrafı, en çok kopyalanan dünyadaki en popüler fotoğraf olarak kabul ediliyor. Alberto Korda'nın 1960 yılında çektiği fotoğraf ilk kez Revolucion'da yayınlandı. O günden itibaren geçen süreçte, beynelmilel bir imgeye dönüştü. Che'nin portresi gezegenin dört bir yanında direnişin ve anti-emperyalizmin silahı haline dönüştü. Ernesto'nun 50 sene sonra bu kadar canlı kalabilmesinin sebebi taşıdığı ruhtur. Bu ruh Anti-emperyalist mücadelenin yaşlanmayan ruhudur. Che bunun içindir ki bu kavganın haklı bir simgesi olmuştur.