ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan: Yeni bir Kobanê yaşamak istemiyoruz

"Biz Suriye'ye gitmediğimizde Suriye bize geliyor" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib yerine Kürt kenti olan Efrin'e "Yeni bir Kobanê yaşamak istemiyoruz ve bunu yaşatmayacağız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ekim 2017 Pazar, 17:18

AFYON- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Afyon'da AKP 26. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın kapanış töreninde konuştu. Gündemdeki konuları değerlendiren Erdoğan, dün başlayan İdlib operasyonuna dikkat çekerek, "ÖSO desteği ile beraber bizim de desteğimizle İdlib'teki gayret devam ediyor" ifadesini kullandı.

'BİZ SURİYE'YE GİTMEDİĞİMİZDE SURİYE BİZE GELİYOR'

"Suriye ve Irak'taki gelişmelerin Türkiye'den bağımsız olmadığı cümle alemin malumudur" diyen Erdoğan, "Biz Suriye'ye gitmediğimizde Suriye bize geliyor" dedi ve şöyle devam etti: "Çok derin akrabalık ilişkilerimizin bulunduğu bu coğrafyalardaki gelişmelerin hiçbiri bugünümüzden ve geleceğimizden ayrı düşünülemez. Biliyoruz ki Suriye'de kaos olursa biz burada nasıl huzur içinde yaşayacağız. Biz Suriye'ye gitmediğimizde Suriye bize geliyor" diye konuştu.

911 kilometrelik sınırda ciddi bir devlet yapılanmasının ön çalışmalarının olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bugün buna sessiz kalırsak ki geciktik, o zaman bu yapılanma tahakkuk edecektir. Cerablus'ta müdahaleyi yaptık, ki Obama döneminde maalesef hep oyalama, adım atılamadı. Artık bu dönemde daha bekleyemeyiz dedik. Cerablus'a girdik. El Rai'ye girdik, Dabık durmadık El Bab. Birileri tutuştu. Biz buralarda DEAŞ ile mücadele ettik. Buraya 100 bin civarında Arap kardeşlerimiz kendi topraklarına yerleştiler" diye belirtti.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: "Her an bizim sınırdaki illerimiz tehdit altındadır. Hatay'dan al, Gaziantep, Mardin bütün buralarda bir tehdit var. Bugün 3, 5, 10 havan topu geliyorsa yarın başka bombalar buraya inmeye başlar. Şimdi olay çok daha farklı. Halep'ten kimler kaçmak zorunda kaldı. Kardeşlerimiz. Halep, bizim kardeşlerimiz. Bugün Gaziantep'e bak, Halep'ten ayıramazsın. Halep'teki o insanlar o bombaların altından mecburen İdlib'e kaçmak zorunda kaldılar. Bugün milyonlarca insan İdlib'de ama her an yine tehdit altındalar. Bize düşen bir görev de İdlib'di. Astana'da bunun çalışmalarını yaptık. İran ve Rusya ile alınan kararları uygulamaya koyduk."

YENİ BİR KOBANÊ YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

İdlib'e başlatılan işfal operasyonunu hatırlatan Erdoğan, "Dün itibariyle adımı atılan, bu sabah ise uygulamaya başlayan süreç şu anda devam ediyor ve herhangi bir sıkıntı olmadan Özgür Suriye Ordusu ile beraber bizimle desteğimizle oradaki gayret, sakin bir şekilde devam ediyor. En doğudan Akdeniz'e oluşturulmak istenen bir terör koridorunu biz bozmak mecburiyetindeyiz, buna müsaade edemeyiz. Eğer biz buna müsaade edersek yeni bir Kobanê yaşarız, kusura bakmasınlar. Biz yeni bir Kobanê yaşamak istemiyoruz ve bunu yaşatmayacağız" diye kaydetti.

Erdoğan, "Kim ne derse desin, ne düşünürse düşünsün. Biz, Türkiye'nin, Suriye ve Irak kaynaklı tehditlerle köşeye sıkıştırılmasına izin vermeyeceğiz. Bize dostluk gösterene yüreğimiz de kollarımız da sonuna kadar açıktır. Bize husumet besleyenlere sözümüzü ise burada bir kez daha tekrarlayayım, bir gece ansızın gelebiliriz" dedi.