ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

TMMOB'lu kadınlar: Sur politik hesap ve ranta kurban edilmemeli

TMMOB ve İKK Kadın Çalışma Grubu üyesi kadınlar Sur'da evleri yıkılan aileleri ziyaret ederek, Sur'un politik hesaplara ve ranta kurban edilmemesi için iktidarı yanlış hesaptan dönmeye davet etti.

Etkin Haber Ajansı / 08 Ekim 2017 Pazar, 16:42

DİYARBAKIR- TMMOB Kadın Çalışma Grubu üyeleri ve Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma Grubu üyesi kadınlardan oluşan bir heyet Sur'da evleri yıkılan aileleri ziyaret etti. Sur'da uygulanan yıkımı yerinde inceleyen heyet, daha sonra konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, halkın barınma hakkının korunması devletin asli görevi arasında olduğu hatırlatıldı, Sur halkına dayatılan elektriksiz ve susuz bir yaşam kabul edilemez olduğunun altı çizildi.

Sur'un tarihi kültürel bir mirasın gelecek kuşaklara korunarak aktarılmasının da devletin asli görevi olduğu ifade edilen açıklamada, "Elbette ki burada yaşayan insanların yaşam koşulları düzeltilmeli, evleri yaşanabilir hale getirilmelidir. Dünya örneklerinde bu uygulama kültürel sit alanı içinde yaşayan insanların orada yaşamasına olanak tanıyacak şekilde yapılır. Vatandaşa teşvik kredileri verilir. Mevcut yapının korunarak iyileştirilmesine olanak sağlayacak projeler üretilerek vatandaşa sunulur. Burada yapıldığı gibi insanların evleri başlarına yıkılmaz ve mülkiyetlerine el konulmaz" diye belirtildi.

Sur, iktidarın dar politik hesaplarına ve ranta kurban edilemeyecek kadar önemli bir kültürel miras olduğu vurgulanan açıklamada, "TMMOB ve İKK Kadın Çalışma Grubu üyesi kadınlar olarak siyasi iktidarı bir an önce bu yanlış hesaptan dönmeye çağırıyoruz" denildi.