ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP Kadın Meclisi: Burcu Çelik'in yanındayız

HDP Muş Milletvekili Burcu Çelik'e verilen 6 yıl hapis cezasına ilişkin açıklama yapan HDP Kadın Meclisi, "Kadın mücadelesi cezaevlerine sığmaz. Burcu Çelik'in yanındayız" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ekim 2017 Cumartesi, 14:56

ANKARA- Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi, HDP Muş Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Burcu Çelik'e verilen 6 yıl hapis cezasına ilişkin açıklama yaptı.

"Kadın mücadelesi cezaevlerine sığmaz. Burcu Çelik'in yanındayız" denilen açıklamada, "Yeni yasama ve yargı döneminde kadın temsiliyetine yönelik saldırılar devam ediyor. AKP-Saray yargısı halk iradesine ve kadın temsiliyetine saldırılarına, HDP Muş Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Burcu Çelik'e 6 yıl hapis cezası vererek devam ediyor. Burcu Çelik, esaretinin 170. gününde bir kez daha AKP rejiminin ve onun biat eden yargısının, hukuktan nasibini alamamış kararına maruz kalmıştır" dedi.

AKP-Saray yargısı ve devletinin, direnen ve itaat etmeyen kadınlara tavrını HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'a, HDP Siirt Milletvekili ve Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca'ya, Van Milletvekili Tuğba Hezer'e ve Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan'a layık buldukları uygulamalardan bildiklerini kaydeden HDP Kadın Meclisi, "Ancak AKP-Saray yargısı siyasi operasyonlar ve hapis cezaları ile kadınları dizginleyebileceğini sanıyor ise, henüz kadın mücadelesinin inadını ve kararlılığını anlamamış demektir" diye belirtti.

HDP Kadın Meclisi, açıklamanın devamında şu ifadelere yer verdi: "Devletin zulmü ile daha 3 yaşındayken tanışan Burcu Çelik'in ve tüm direnen kadınların darbe artığı yargının verdiği 'cezalar' ile sinmeyeceğini muktedirlerin iyi anlaması gerekir. AKP-Saray, Burcu Çelik'i cezaevine atarak siyasetin dışına ittiğini sansa da Burcu Çelik orada da ihlalleri raporlamaya, kamuoyunu bilgilendirmeye devam etmiştir. Milletvekilliğini, Genel Kurul salonuna yalnızca el kaldırıp indirmek için gelmek sananların aksine, Burcu Çelik bulunduğu her mekanı ve alanı temsil ettiği halk iradesini korumak ve meclis gündemine yansıtmak için değerlendirmektedir."

Kadın mücadelesinin hapishanelere sığmayacak kadar büyük ve güçlü bir hareket olduğunu vurgulayan HDP Kadın Meclisi, "Uzun ve zorlu bir mücadele geleneğinin parçası olan Burcu Çelik ve onun yoldaşı olan tüm dirençli kadınlar biat etmemeye, boyun eğmemeye ve muktedirlerin mevkilerini yerle bir etmeye devam edecektir. Ne yargınızı ne de onun aldığı kararları tanımıyoruz" dedi.