ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Gurbetelli gibi hakikatin peşinden gideceğiz'

Kürdistan Kadın Gazeteciler Günü nedeniyle açıklama yapan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, "Gurbetelli Ersöz'den Ayfer Serçe'ye, Deniz Fırat'tan, Nujiyan Erhan'a özgürlük ve hakikat yolunda bedel ödeyen kadınlardan devraldığımız inançla karşılıyoruz Kürdistan Kadın Gazeteciler Günü'nü" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ekim 2017 Cumartesi, 11:58

HABER MERKEZİ- Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, 7 Ekim Kürdistan Kadın Gazetecileri Günü dolayısıyla açıklama yaptı.

"Gurbetelli Ersöz'den Ayfer Serçe'ye, Deniz Fırat'tan, Nujiyan Erhan'a özgürlük ve hakikat yolunda bedel ödeyen kadınlardan devraldığımız inançla karşılıyoruz Kürdistan Kadın Gazeteciler Günü'nü" denilen açıklamada, "Kürt halkına, kadınlara, ezilenlere, egemenlerin 'öteki' gördüğü tüm kesimlere yönelik saldırıların arttığı, OHAL adı altında zulüm ve işkencenin meşrulaştırıldığı, bir dönemde gazeteci olmanın, bir de Kürt kadın gazeteci olmanın ne demek olduğunu en ağır şekilde hissettiğimiz günlerden geçiyoruz" diye kaydedildi. Açıklamanın devamında, "Hakikatin sesini kısmaya çalışan iktidarın algı operasyonlarına karşı biliyoruz ki sorumluluğumuz her zamankinden daha fazla. Biliyoruz ki, cenazesi günlerce sokak ortasında bekletilen Taybet Ana, binlerin gözü önünde polis kurşunu ile vurulan Kemal Kurkut, yasa tasarıları ile hayatları ve hakları gasp edilmesin diye sokaklara çıkan binlerce kadın, iktidarın tam da kısmak istediği hakikatin sesine karşı gerçeğin en çıplak fotoğrafları oldu" diye belirtildi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, "Özgür basının, özellikle erkek egemen bu siyasete karşı kadın odaklı haberciliğin gücünün önemini iliklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde, bütün algı operasyonlarına karşı topluma gerçekleri ulaştıracak yegane gücün özgür basın olduğu aşikardır. Kadın Gazeteciler Platformu olarak özgür basın geleneğinin toplumda yarattığı güvenin bayrağını daha da ileriye taşımaya kararlıyız" dedi.

Gurbetelli Ersöz'ün mirasını devraldıklarını vurgulayan Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, "Nasıl ki baskının, faşizmin en çok hissedildiği, faili meçhullerin yaşandığı, gazete bürolarının bombalandığı bir dönemde cesareti ve iradesiyle Türkiye'nin ilk kadın genel yayın yönetmeni olduysa, işkence ve baskılara karşı sözünü sakınmayıp hakikati savunduysa, onun ardılları olarak bizler de hakikatin peşinden gitmeye devam edeceğiz. Nasıl ki Deniz Fırat, DAİŞ çetelerinin vahşetini dünyaya duyurduysa, Nujiyan Erhan Êzidî kadınların çığlığı olduysa bizler onların kameralarını ve kalemleri bıraktıkları yerden devralarak kadınların sesine ses olmaya devam edeceğiz" diye belirtti.