ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Ankara'da 'Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi' kuruldu

Özgecan Aslan'ın katledilmesinden bu yana ber ayın 11'inde çeşitli kentlerde "Yaşamak İstiyoruz" diyerek eylem yapan kadınlar Ankara'da "Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi"nin kuruluşunu deklare etti.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ekim 2017 Cumartesi, 13:14

ANKARA- Özgecan Aslan'ın katledilmesinden bu yana her ayın 11'inde çeşitli kentlerde "Yaşamak İstiyoruz" diyerek eylem yapan kadınlar Ankara'da "Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi"nin kuruluşunu deklare etti.

Kuruluş deklerasyonunu okuyan ESP Ankara İl Başkanı Güngör Didar Gül, kadınların yıllardır yaşadıkları erkek şiddetinin son dönemlerde giderek arttığını kaydetti.

Kadınların erkeklerin egemenliğinde yaşamaya mecbur bırakıldığını, eve hapsedilerek itaat etmeye zorlandığını ifade eden Gül, "Bizse itaat etmek değil, kadın gibi 'yaşamak' istiyoruz. Yaşam hakkımızın elimizden alınmasına müsaade etmiyoruz" diye konuştu.

OHAL uygulamalarının erkeklerin elini güçlendirdiğini belirten Gül, kadınlara yönelik saldırıların OHAL ilanıyla birlikte artarak sürdüğünü vurguladı. Kadınların yaşaması için OHAL'in bir an önce kaldırılması gerektiğini söyleyen Gül, özsavunma hakkını kullanan kadınlara da özgürlük istedi.

Yargının özsavunma hakkını kullanan kadınları cezalandırmak için adeta yarıştığını belirten Gül, şunları söyledi: "Erkeklere haksız tahrik ve iyi hal indirimi uygulayan mahkemeler, 'meşru savunma' hakkı kullanan kadınları ömür boyu hapishanelerde tutacak cezalar veriyor. Artık tahammülümüz kalmadı. Yaşamak ve yaşatmak için özavunma uygulayan kadınlar bir an önce serbest bırakılmalıdır."

Gül, ayrıca Ensar ve benzeri vakıflarla Milli Eğitim Bakanlığı arkasında imzalanan anlaşmaların iptal edilmelerini talep etti. Yeni eğitim öğretim yılında değişen, gittikçe cinsiyetçileşen müfredata ve müftülere verilmek istenen nikah yetkisine karşı da mücadele edeceklerini vurgulayan Gül, "Bu güne kadar mücadele ederek, bin bir emek ve özveriyle kazandığımız haklarımızın OHAL, KHK çemberi içerisinde çıkarılan yasalarla elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

Gül'den sonra söz alan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayfer Balıkçı da Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi'nin kuruluşunu selamladıklarını ve dayanışma içinde olacaklarını ifade etti.