ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

'Faşist uygulamalara karşı birleşmeliyiz'

İhraç edilen kamu emekçilerinin Bakırköy Özgürlük Meydanı'nda sürdürdüğü oturma eylemi 33. haftasında. Bu hafta eyleme DİSK, CHP, HDP, Haziran Hareketi ve BDSP destek verdi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ekim 2017 Cumartesi, 16:35

İSTANBUL- KESK İstanbul Şubeler Platformu üyeleri, OHAL kapsamında ihraç edilen ve açığa alınan üyeleri için Bakırköy Özgürlük Meydan'ında oturma eylemi gerçekleştirdi.

33 haftadır Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi günleri gerçekleşen eyleme bu hafta DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, CHP Bahçelievler yöneticileri, HDP Bakırköy İlçe yöneticileri, Haziran Hareketi ve BDSP destek verdi.

'FAŞİST UYGULAMALARA KARŞI BİRLEŞMELİYİZ'

Eylemde ilk sözü alan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KHK ile işten atılıp direnişe geçenleri selamladı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşananların 12 Eylül dönemini geçtiğini söyledi. Beko, bu faşist uygulamalara karşı bütün emekçilerin birleşmesi gerektiğini vurguladı.

Daha sonra KHK ile ihraç edilen ve 33 haftadır işini isteyen BES 1 Nolu Şube Başkanı Dursun Doğan söz aldı. Doğan, Nuriye Gülmen ve Semih Akça'nın direnişlerinin tüm dünyaya AKP faşizmini teşhir ettiğini, arkadaşlarının biran önce serbest bırakılmaları ve işe geri dönmelerini talep ettiklerini vurguladı. Doğan, Gülmen ve Özakça'nın avukatlarının tutuklandığı, bunun da iki eğitimciden ne kadar korkulduğunu ortaya koyduğunu aktardı. Doğan, duyarlı kesimleri 20 Ekim'de Ankara'daki Gülmen ve Özakça'nın mahkemesine davet etti.

'BASKI REJİMİ İLE YÖNETİLİYORUZ'

CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ise "Böyle güzel bir ülkede kardeşçe, barış içinde, özgürlüklerin ve demokrasinin inşa edildiği şekilde yönetilmesi gerekiyor. Maalesef ülkemiz zor günlerden geçiyor. Baskı rejimi ile yönetiliyoruz. Hakkında herhangi bir soruşturma olmamış, herhangi bir suç işlememiş çok sayıda akademisyen, gazeteci maalesef cezaevinde. Akademisyenler ve gazeteciler bu ülkenin değeridir. Bu ülkedeki düşüncenin, bilimin gelişmesine katkı sunan insanlardır" dedi.

Eylem sözlenen türküler eşliğinde çekilen halaylar ve Bakırköy halkının emekçilere dağıttığı aşure ile devam etti.