ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Birleşik Metal-İş'ten Başbakan Yıldırım'a mektup

DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, İstanbul'da gerçekleştirilen ILO toplantısında işçilere "Sendikalaşmaktan korkmayın" diye seslenen Başbakan Binali Yıldırım'a açık mektup yazdı.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ekim 2017 Cumartesi, 11:19

İSTANBUL- DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, İstanbul'da gerçekleştirilen ILO toplantısında işçilere "Sendikalaşmaktan korkmayın" diye seslenen Başbakan Binali Yıldırım'a açık mektup yazdı.

Birleşik Metal-İş'in mektubu şöyle:
"Sayın Başbakan,

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun İstanbul'da 10. Avrupa Bölge Toplantısı açılışında yaptığınız konuşmada, örgütlenmeyi önemsediğinizi belirterek işçilere 'sendikalaşmaktan korkmayalım' diye seslendiniz. Bu çağrınızı önemsiyoruz ancak ülkemizde patronların fabrikalarda hukuku hiçe sayan uygulamalarına karşı hükümetinizin işçilerden yana tavır aldığına ne yazık ki şahit olamıyoruz.

Korkmadan, en temel hakları olan sendikalaşma haklarını kullanan yüzlerce üyemiz her yıl işten çıkartılıyor. Örgütlendiğimiz her işyerinde işten atma, istifaya zorlama, işçilerin özgür iradesini yok sayarak başka sendikalara üye olmaya zorlama rutin uygulama haline gelmiş durumda.

İşverenler bu konuda durmaksızın suç işliyor.

İşte size suç rakamları: 2016 başından bu yana çeşitli fabrikalarda çalışan ve toplu iş sözleşmesi hakkı için sendikamıza üye olan işçilerden en az 868'i işten atıldı. Çok daha fazlası işten atılma tehdidi ile sendikadan istifaya zorlandı.

Ne Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, ne yasalar, ne de uluslararası sözleşmeler… İşçinin sendikalaşma hakkı söz konusu olduğunda hiçbiri işlemiyor, işverenler tarafından yok sayılıyor. Sendikal faaliyetlerin engellenmesi cezai yaptırıma bağlanmış olmasına rağmen yasalar işletilmiyor. Sendikalaşmanın engellemesine dönük yaptırımlar nedense devreye sokulmuyor.

Bakanlar Kurulu kararlarıyla grevleri yasaklanan, yasal grevlerini sürdüren üyeleri kolluk güçlerinin saldırısına uğrayan, demokratik eylemleri, basın açıklamaları engellenen bir sendika olarak ILO toplantısında yaptığınız konuşmanın gereğini yerine getirmenizi bekliyoruz."

Birleşik Metal-İş Başbakan Binali Yıldırım'a yolladığı mektupta ayrıca 1 Ocak 2016'dan beri sendikalarının örgütlü olduğu işyerlerinde işten atılan işçilerin bilançosunu da metupta yer verdi.

Bilançoya göre; Cornaglia Otomotiv'de 25, Midal Kablo San. ve Tic. A.Ş'de 17, Oyak Renault'da 500, NSK Armatür'de (Roca Tr Banyo A.Ş) 2, Ewon Otomotiv'de 21, Nuhtel Makine'de 9, Oktay Elektrik'te 7, Göksan Pompa'da 14, Tuğra Makina'da 7, Günsan Elektrik'te 6, Üstünkarlı Makine'de 9, Yüksel Endüstriyel'de 65, Baldur Süspansiyon'da 9, IRC Otomotiv'de 8, AKG Termoteknik'te 29, Diam Vitrin'de 100 ve Karyer Isı Transfer'de 47 Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi işten atıldı.