ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

HDP'den 'makbul kadın kimliği' çalıştayı

HDP Kadın Meclisi, yarın İstanbul'da "AKP'nin makbul kadın kimliği inşa çabası. Buna karşı ortak mücadele hattının olanakları" başlıklı çalıştay düzenleyecek.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ekim 2017 Cuma, 12:22

İSTANBUL- HDP Kadın Meclisi, "Böyle gitmez, kadınlar izin vermez" şiarıyla başlattığı kampanya kapsamında yarın bir çalıştay düzenleyecek.

"AKP'nin makbul kadın kimliği inşa çabası. Buna karşı ortak mücadele hattının olanakları" başlıklı çalıştayda, "AKP-MHP ittifakı hangi araçlarla, neyi, nasıl inşa ediyor? Bize nerelerden saldırıyor? Bu saldırıları boşa çıkartacak ortak direnme olanaklarımız neler? Ortak direnme noktaları, direnme hattı ne olabilir?" sorularının yanıtı aranacak.

Açılış konuşmasını vekilliği düşürülen HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca'nın yapacağı çalıştayda, Çiğdem Çidamlı, Fatma Bostan Ünsal, Hasbiye Günaçtı, Hülya Osmanağaoğlu, Meriç Eyüpoğlu ve Necla Akgökçe konuşma yapacak.

Çalıştaya dair bilgilendirme notu paylaşan HDP Kadın Meclisi, şunları belirtti: "15 yıllık AKP iktidarı sonunda ülke büyük bir politik kırılmanın eşiğine gelmiş bulunuyor. İşte tam bu noktada kadınlar olarak neyle karşı karşıya olduğumuzu, ne yapacağımızı hep birlikte tartışmak üzere 'AKP'nin makbul kadın kimliği inşa çabası. Buna karşı ortak mücadele hattının olanakları' başlıklı bir çalıştay düzenliyoruz.

Çünkü gelinen noktada kadın kazanımları, örgütlülüğü, kimliği, yaşamı, varoluşu ve özgürlüğünün ağır bir ideolojik, politik ve fiili saldırı altında olduğunu görüyoruz.

Kadını iktisadi, sosyal, siyasal, entellektüel alanlardan tasfiye etmeye çalışan, cins olarak var olma hakkımızı yok sayan bir siyasetle karşı karşıyayız. Kadını erkeğe ve devlete sorgusuz itaat çizgisine çekmek isteyen, kadına biçtiği yer ve rol üzerinden toplumu yeniden biçimlendirmeye çalışan faşist bir saldırıyla karşı karşıyayız. Bir teslim alma ve hizaya sokma aracı olarak şiddet, cinsiyet ayrımcılığı ve eşitsizliği devlet eliyle derinleştiriliyor. Yaşam alanlarımıza giderek artan devlet/erkek müdahalesi en geniş kadın kesimlerini etkiliyor."

Hep birlikte tartışmaya, çıkış yolları aramaya ihtiyaç olduğunu belirten HDP Kadın Meclisi, tüm kadınları yarın saat 12.00 ila 19.00 arasında İstanbul Tabip Odası'nda düzenlenecek çalıştaya davet etti.