ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Metalde TİS görüşmeleri başladı

Yaklaşık 10 bin metal işçisini kapsayan grup toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başladı. İlk 15 madde kabul edildi. Birleşik Metal-İş, yüzde 30 zam istiyor.

Etkin Haber Ajansı / 06 Ekim 2017 Cuma, 14:04

İSTANBUL- DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası ile metal patronlarının örgütü MESS arasında 2017-2019 dönemi Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri başladı.

Yaklaşık 10 bin metal işçisini kapsayan görüşmelerin ilk toplantısı dün MESS Genel Merkezi'nde yapıldı. Görüşmeler MESS Başkanı Kudret Önen ve sendika Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu'nun açılış konuşmaları ile başladı.

Serdaroğlu, metal sektörünün alt sektörleri olan otomotivde, demir çelikte ve beyaz eşyada üretim ve satışların artığını belirterek, bu gelişmelerin işçilerin ücretlerine de yansıması gerektiği söyledi. Asgari ücret ile açlık-yoksulluk sınırı arasındaki çelişkiye dikkat çeken Serdaroğlu, bu çelişkinin giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Serdaroğlu, ayrıca Türkiye'nin giderek demokratik görünümden uzaklaştığını belirterek, OHAL'in grevleri yasaklamanın aracı olarak kullanıldığını ifade etti.

Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin ilk oturumunda ilk 15 madde kabul edildi. Sonraki toplantı 13 Ekim'de yine MESS binasında yapılacak.

SENDİKANIN TALEBİ YÜZDE 30 ZAM

Birleşik Metal-İş, raporlarında, metal işkolunda artan karlılık oranlarına paralel bir istihdam artışı görülmediğine dikkat çekiyor.

Sendikanın teklifi altı aylık dilimlerden oluşuyor. Ücret zammı talebinde iblağ, kıdem zammı ve maktu ücret zamları da bulunuyor. Buna göre ücret zammının karşılığı ortalama ücret bazında yüzde 30,47. Bu tutar ilk 6 aylık dönem için net 695 TL'ye denk geliyor. Diğer altı aylık dilimlerde ise talebi; 2. altı aylık dönemde enflasyon oranına 2 puan artış, 3. altı aylık dönemde yüzde 6 oranında ücret zammı, enflasyonun yüzde 6'yı geçmesi durumunda enflasyon oranı kadar ücret artışı ve 4. altı aylık dönemde de enflasyon oranına 2 puan artış.

Birleşik Metal-İş, sosyal haklarda ise yüzde 50 oranında artış teklif etti.