ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

AKP vergi dilimini arttırıyor

AKP Hükümeti'nin hazırladığı Orta Vadeli Program ve Meclis'te görüşmeleri süren torba yasayla vergiler yeniden düzenleniyor. Ancak ücretliler aleyhine...

Etkin Haber Ajansı / 06 Ekim 2017 Cuma, 18:01

ANKARA- Türkiye'de adaletsiz vergi sistemi, AKP Hükümeti'nin hazırladığı Orta Vadeli Program ve Meclis'te görüşmeleri süren torba yasayla vergideki uçurumu arttıracak.

Havuz medyasının "müjde" diye verdiği vergi zamları, yine yoksulun sırtına yüklenecek.

Konuya dair yazılı açıklama yapan KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES), vergi zamlarıyla birlikte emekçilerin gelirlerinde oluşacak kayıplara dikkat çekti.

YOKSULLUKTA SINIF ATLAYACAKLAR!

OVP programı ve torba yasa ile bu ülkenin kamu emekçisi, işçisi, emeklisi ve işsizinin yoksullukta sınıf atladığını ve daha da yoksullaşacağını belirten BES Merkez Yönetim Kurulu, bütçedeki devasa deliğin savunma tedbirleri adı altında dolaylı vergilerle kapatılmaya çalışıldığını kaydetti.

BES, şu bilgileri aktardı: "Orta Vadeli Programda mevcut durumda yüzde 27 olan gelir vergisi 3. diliminin yüzde 30'a çıkarılması, Motorlu Taşıtlar Vergisinin arttırılması, kamu lojmanlarının ve sosyal tesislerin satılması, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi'nin kapsamının genişletmesi başta olmak üzere emekçi kesimlerin, yoksullaştırılmış halkın omzundaki yükü daha da arttırmaya dönük pek çok düzenleme yer almıştır."

HALKIN 3 YILI İPOTEK ALTINDA

Memur maaşlarına sefalet zammını hatırlatarak, OVP ile zaten adaletsiz olan vergi sistemindeki adaletsizliğin daha da derinleşeceğini belirten BES, ekledi: "Emekçi kesimlerin, halkın üç yılı bugünden ipotek altına alınmaktadır."

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Sermayeden-patronlardan alınması gereken vergilerden defalarca vazgeçilmiş, 'vergi affı', 'sosyal güvenlik primi affı', 'vergi barışı' gibi farklı adlarla sermayeye-patronlara, başbakanın tabiri ile 'kıyak' geçilmiştir.

Türkiye'de dünyanın en yüksek oranlı ÖTV'sini ödeyen vatandaşlar attığı her adımda ek vergilerle karşılaşmaktadır. Geçse de geçmese de hazine garantisi verilen köprüler gibi çılgın projelerin maliyeti yine vatandaştan alınan vergiler ile karşılanmaktadır. Osmangazi Köprüsü'nden 12 ayda geçen araç sayısı, garanti verilen 14 milyon araç sayısının yarısına bile ulaşamadı. Bu durum vatandaşın ağır vergi yükleriyle karşılaşmasına neden olmaktadır.

Bütün bu hükümet programlarının, torba yasaların tek bir amacı var; yoksuldan alıp zengine verme, savaşın-rantın-yağmanın faturasını emekçi kesimlere yıkma politikasının sürdürülmesidir."

VERGİ DİLİMİ ARTTIRILIYOR

Açıklamada, brüt maaşı-ücreti- geliri 2.500 TL ve üzerinde olan tüm emekçilerin gelir vergisi 3. diliminin yüzde 27'den yüzde 30'a çıkarılmasından etkileneceği de kaydedildi. Açıklamada, şu bilgiler yer aldı: "Örneğin brüt maaşı 3.000 TL olan bir kamu emekçisi 11. aydan itibaren 3. dilime girecek ve yüzde 3 daha fazla gelir vergisi ödeyecektir. Bu durumdan kamu emekçilerinin çok önemli bir kısmı, yılın belli bir bölümünden sonra yüzde 3 daha fazla gelir vergisi kesintisi ile karşılaşacaktır."

BES, kamu emekçilerine 2018 Ocak ayında yapılacak yüzde 4'lük maaş zammının enflasyon karşısında şimdiden eridiğini belirtti.