ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Paylan: Torba yasa herkesi eşit şekilde dövmeyi öngörüyor

'Torba tasarı' ile ilgili Meclis'te basın toplantısı düzenleyen HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, "Torba yasa, bütün vatandaşlarımızı eşit şekilde dövmeyi öngörüyor" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 16:48

ANKARA- HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Mecliste düzenlediği basın toplantısında "torba tasarı" olarak bilinen bazı vergi kanunları ile kanun ve KHK'larda değişiklik öngören kanun tasarısına ilişkin konuştu.

"Torba Tasarının" 130 maddeden oluştuğunu, 16 ayrı bakanlığı ilgilendirdiğini ve 58 ayrı yasada değişiklik yaptığını belirten Paylan, "Meclisin bu bakanlıklarla ilgili ihtisas komisyonları olmasına rağmen her şey bir çuvala doldurulmuş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunun önüne atılmış" dedi.

Paylan, "İlgili torba yasa, bütün vatandaşlarımızı eşit şekilde dövmeyi öngörüyor. Dar gelirli bin lira olan vergisini gelecek yıl 1400 lira ödeyecek. Burada vergi adaleti yok. Hem toplarken siyasi hatalar yapıyorsunuz ve bu siyasi hataların bedelini 80 milyona; servetine, gelirine göre değil eşit anlamda ödetmeye çalışıyorsunuz. Ben bütün vatandaşlara burada çağrı yapıyorum: Bu vergilere itiraz edin. 'Bu şekilde ödemeyiz', 'Madem siyasetçiler hata yaptı, siyasetçiler ödesin' deyin. Siyasi hatalarının bedelini 80 milyona ödeten bir iktidarla karşı karşıyayız" diye belirtti.