ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Erdoğan: Sınırlar kapatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürdistan Federe Bölgesi'ne sınırların kapatılacağı tehdidinde bulundu.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 17:17

ANKARA- Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, Kürdistan Federe Bölgesi'nde yapılan bağımsızlık referandumuna ilişkin konuştu.

Erdoğan, "Kartların yeniden karıldığı, haritaların yeniden masaya konulduğu bir sürecin içindeyiz. Geçtiğimiz asırda olduğu gibi bu dönemin parolası da 'böl, parçala, yönet hatta yut.' Küresel sömürge odaklarının yıllardır elde ettikleri veya el attıkları her yerde başarıyla uyguladıkları bu taktik, bir kez daha bölgemizde tedavüle sokulmuştur. Bölgemize yönelik bu kanlı senaryonun önündeki en büyük engel hiç şüphesiz Türkiye'dir. Bu oyunun başarılı olabilmesi ancak Türkiye'nin zayıflamasına, tökezlemesine ve düşmesine bağlıdır. Çünkü güçlü Türkiye, 'Bölgesel huzur ve istikrarın güvencesi' demektir. Dış politikada etkin Türkiye, 'Kurulan tezgahları, sahiplerinin başına geçiren ülke' demektir" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu ile Güney Kürdistan'daki bağımsızlık referandumuna işaret ederek, "Suriye'de ve Irak'ta oynanan bölme, parçalama, etnik ve mezhebi kışkırtma oyunlarının amacı, Türkiye'yi güneyden kuşatmaktır. Burada ülkemizin içini de kapsayan büyük bir oyundan bahsediyorum" dedi.

SINIRLAR KAPATILACAK

Referandumun bir sebep olduğunu ama netice olmadığını söyleyen Erdoğan, "Netice bundan sonrasıdır. Burada iş bitmemiştir, sadece başlamıştır. Bir tarafında İran, kuzeyinde Türkiye, güneyinde Irak yönetimi, batısında Suriye. Ne yapacaksın, nereye gideceksin, nasıl çıkacaksın? Buyurun şimdi bütün hava sahaları da kapatılacak, uçuşlar zaten yasaklandı. Kim gelecek, nasıl gideceksin? Yakında sınırlar da kapatılacak. Nasıl girişini çıkışını yapacaksın?" dedi.

Referandum kararına karşı koydukları tepkinin Kürtlerle ve Kürtlükle ilgisi olmadığını iddia eden Erdoğan, "Bizim tepkimiz, Irak'ın birliğe, beraberliğe ihtiyacı olduğu bir dönemde hiçbir gereği ve zorunluluğu yokken üstelik de ülkemize danışılmadan böyle bir teşebbüste bulunulmuş olmasıdır" dedi.