ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

Samsun'da kadınların eylemine polis engeli

Samsun'da kadınlar, müftülere nikah yetkisi veren yasa tasarısına karşı valilik yasağına rağmen sokağa çıktı. Eylem yapmasına izin verilmeyen kadınlar, "Tecavüz yasasında olduğu gibi bu yasayı da geri çekeceksiniz" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 15:03

SAMSUN- Samsun'da kadınların müftülere nikah kıyma yetkisi veren yasa tasarısına karşı yaptığı eyleme polis müdahale etti.

Samsun Kadın Dayanışması, Meclis komisyonlarında görüşülen müftülere nikah kıyma yetkisini içeren yasa tasarısına karşı bugün saat 12.30'da Vergi Dairesi önünde basın açıklaması yapacağını duyurmuştu. Ancak polis sabah saatlerinde kadınları arayarak, "izin almazsanız yaptırmayız" diye tehdit etti.

Bunun üzerine Valiliğe başvuran kadınlara, talep ettikleri Vergi Dairesi önü yerine halkın izleyemeyeceği bir yer gösterildi. Kadınlar, dayatmayı kabul etmeyerek Vergi Dairesi önünde buluşup oturma eylemine başladı.

Polisin müdahale ettiği kadınlar, eylemin amacını anlatmaya devam etti. Uzun süren tartışma ve gerginlik yaşanırken, polis "hangi gruplara üye olduğunuzu, amacınızın ne olduğunu biliyoruz" diyerek, kadınları terörize etmeye çalıştı.

Uzun süren tartışmaların ardından kadınlar cadde boyu yürüyerek seslerini duyurmaya çalıştı. Polisin müdahalesini kınayan kadınlar, ayrıca, "Bizler bu yasayı meclisten geçirmeyeceğiz. Kadınların kararını tanıyacaksınız. Tecavüz yasasında olduğu gibi bu yasayı da geri çekeceksiniz" dedi.