ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İzmir'de müftülük yasası protesto edildi

İzmir Kadın Platformu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı protesto etti.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 19:46

İZMİR- İzmir Kadın Platformu, Meclisin açıldığı ilk gün alt komisyona sunulan müftülere nikah kıyma yetkisi veren tasarıyı bir kez daha protesto etti.

Alsancak'ta bulunan Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya gelen kadınlar "Eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez" yazılı pankartı açtı.

Platform adına konuşan Evrim Çakır, AKP'nin kadınlara saldırmak için fırsat kollamaya devam ettiğini belirtti. Çakır, meclisin kapanacağı günlerde iki yasa tasarısının meclise sunulduğunu hatırlattı. Tüm tepkilerin ardından 2 Ekim'de İçişleri Komisyonu'nda görüşülen "Nüfus Hizmetleri Yasa Tasarısı"nın alt komisyona geri gönderildiğini dile getiren Çakır, "Bugün tasarı yeniden İçişleri Komisyonunun gündeminde. Sadece kadınlar aleyhine yasa çıkarmakla da kalmayan AKP iktidarı, meclisi açıldığı gün Besime Konca'nın vekilliğini de düşürerek Meclis içerisinde yükselen kadın sesini de susturmaya çalışıyor. Bunu da ilk kez yapmıyor, Konca vekilliği düşürülen dördüncü kadın milletvekili" dedi.

'AYŞE ÖĞRETMENİN SESİYİZ'

Kadınların taleplerini görmezden gelen alt komisyonunun kararlarını tanımadıklarını haykırmak için sokaklarda ve her yerde olduklarını vurgulayan Çakır, "Hepimiz çocuklar için özgür ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak isteyen, savaş çığırtkanlarına karşı barışı savunan Ayşe öğretmenin sesiyiz. Taleplerimizi bir kez daha duyurmak, kadınların talep ettikleri değişikler yapılana kadar bu işin takipçisi olmayı bırakmayacağımızı yenilemek için buradayız" şeklinde konuştu.