ANASAYFA GÜNCEL DÜNYA POLİTİKA EMEK EKONOMİ YAŞAM GENÇLİK KADIN KÜLTÜR-SANAT ETHA ÖZEL ROPORTAJ ÇEVİRİ Et-TV Et-GALERİ ara

İstanbul'da kadınlar müftülük yasasını protesto etti

Müftülere nikah yetkisini içeren yasa tasarısının alt komisyondan geçirilmesine karşı Kadıköy'de toplanan kadınlar, "Bu yasa Meclis'ten geçmeyecek, bizler izin vermeyeceğiz. Eşitsiz yaşamaktan bıktık" dedi.

Etkin Haber Ajansı / 05 Ekim 2017 Perşembe, 21:49

İSTANBUL- Müftülere nikah yetkisi verilmesini içeren 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'na karşı kadınlar Kadıköy Khalkedon Meydanı'nda bir araya geldi.

Eylemde "Müftülük yasası geri çekilsin" pankartının yanı sıra kadınlar "Müftü nikahı imam nikahını engellemez", "Çocuk yaşta evlendirme çocuk istismarıdır", "Kadınlar birlikte güçlü", "Diyanet medeni hukuk alanına giremez", "Müftülük yasası geri çekilsin" dövizleri taşıyarak sık sık, "Bu yasa böyle geçmez", "Kadınlar birlikte güçlü", "Hayır kabul etmiyoruz", "Geri çekin" sloganları attı.

Khalkedon Meydanı'ndan sloganlarla yürüyen kadınlar Halitağa Caddesi'nde zincir oluşturan kadınlar, "Eşitsiz yasalardan, eşitsiz yaşamaktan bıktık usandık. Her gün kadınlar öldürülürken boşanmayı engellemeyi amaç edinen müftülük, kadın erkek eşitliğini temel almayan müftülük, sorun yaşayan müftülük; 'sorun' yaşayan kadınlara 'aile terapisi' veriyor. Aile içi şiddet, çocuk yetiştirme, ev ekonomisi gibi konularda eğitim faaliyetleri yürütüyor; kadın sığınaklarında çocuk evlerinde bu konuda hiçbir eğitim almadan danışmanlık sunuyor. Şimdi de kadınları resmen evlendirecek" dedi.

Kadınlar, "Devletin herkesi kapsaması gerek. Sosyal hizmet alanını, eğitim alanını, sosyal politikalarını toplumun tamamı açısından kapsayıcı olmayan dini bir kuruma devretmekte olduğunu görüyoruz" diyerek bu yasanın meclisten geçmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Kadınlar son olarak, "Her ilde müftülüklere bağlı aile ve dini rehberlik büroları var. Her ilde kadınların şiddete uğradıklarında Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri yok. Kadınlar şiddete uğradıklarında ya da evlenmek için boşanmamaları gerektiğini savunan bir kuruma başvurmak zorunda kalmasın diye bu yasalar böyle geçmez" ifadelerine yer verdi.

Eylem atılan sloganların ardından sona erdi.